Site icon ДОРОЖНІЙ АДВОКАТ

Чи може вважатись злісною непокорою відмова водія пред’явити інспектору документи (ст.185 КУпАП)

відмова водія предявити документи злісна непокора

Зміст статті

Toggle

Суть питання

У контексті дорожнього руху в Україні працівники поліції наділені правом вимагати у водіїв пред’явити документи на право керування. Такі вимоги базуються не на власний розсуд інспектора, а лише за наявності законних підстав. Однак часто виникають ситуації, коли водії за різних обставин не пред’являють документи поліцейським. Це може бути зумовлено різними причинами. Невиконання цього обов’язку може кваліфікуватися як порушення правил дорожнього руху. Проте як правильно розцінювати такі випадки: як звичайне порушення у вигляді відмови пред’явити документи чи злісну непокору.

Обов’язкові передумови для вимоги пред’явлення документів

Передумовою для вимоги пред’явлення документів може бути лише законна підстава зупинки із подальшою вимогою пред’явити документи на право керування. Зокрема це стаття 35 Закону «Про національну поліцію». Тобто якщо інспектор зупинив водія незаконно і надалі наклав адміністративне стягнення за невиконання його подальших вказівок, то такі подальші рішення є протиправними.

Яка відповідальність по закону за непред’явлення водієм документів

Відповідно до ч.1 ст.126 КУпАП відмова водія пред’явити поліцейському посвідчення водія, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також страхового поліса передбачає накладення штрафу у розмірі 425 грн. Тобто законом передбачено пряму відповідальність за відмову пред’явити документи.

Яка відповідальність за злісну непокору

Статтею 185 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за злісну непокору законному розпорядженню або вимозі поліцейського при виконанні ним службових обов`язків у вигляді штрафу від 136 до 255 грн або громадські роботи на від 40 до 60 годин, або виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців, або адміністративний арешт на строк до 15 діб.

Коли це може вважатись злісною непокорою

Злісна непокора – це не просто відмова виконувати вимоги. Це свідоме протистояння закону, з додатковими ознаками агресії. Якщо водій активно перешкоджає роботі поліції, вдається до нецензурної лайки, погроз чи фізичного впливу, така поведінка може бути розцінена як злісна непокора. У таких випадках, поліція має повне право розцінити такі дії як злісна непокора і застосувати відповідний вид стягнення. Звісно, якщо такі дії не перейшли межу кримінального характеру.

Коли це не може вважатись злісною непокорою

У випадках, коли водій вважає, що інспектори вимагають документи без жодних законних підстав чи відмовляється з будь-яких особистих переконань, це не можна вважати злісною непокорою. Ці обставини не містять елементів умисного протистояння. В таких випадках, він може нести відповідальність за ч.1 ст.126 КУпАП зі штрафом 425 грн. Звісно якщо були законні підстави зупинки поліції й не порушена процедура розгляду адміністративної справи.

Обов’язкова належна поведінка працівника поліції

Важливим аспектом є адекватна поведінка працівника поліції відносно водія, а також належна реакція на відмову водія від пред’явлення документів. Часто підставою для відмови водієм документів є саме неналежна поведінка інспектора, який своїми діями провокує конфлікт. Інтерпретація будь-якої відмови як злісної непокори без наявності інших агресивних чи протиправних дій може свідчити про надмірність застосованих заходів. Такий підхід може викликати сумніви в об’єктивності та законності дій поліцейських, підриваючи довіру громадян до правоохоронних органів.

Висновки

У контексті дорожнього руху в Україні, поліція має право вимагати документи у водіїв лише за наявності законних підстав. Відмова водія від пред’явлення документів по своїй суті не є злісною непокорою. Злісна непокора містить в собі активне протистояння й агресію, а не просту відмову від пред’явлення документів. Надмірне трактування будь-якої відмови як злісну непокору без інших агресивних дій є перевищенням працівниками поліції службових повноважень. Адекватна поведінка поліцейських і врахування обставин кожного конкретного випадку є ключовими для збереження довіри та правопорядку.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через:

Exit mobile version