Що потрібно знати, щоб не отримати штраф і не позбутись скутера!
Вступ
Як тільки працівник поліції бачить на дорозі скутер, він одразу його зупиняє. Це. тому, що у більшості випадків жодних реєстраційних документів водій скутера не має. Водій отримує штраф і у деяких випадках може навіть позбутись скутера.
Однак не завжди на скутер потрібно мати свідоцтво про реєстрацію і посвідчення водія. Не володіючи нормами закону, водієві складно аргументувати, що для цього транспортного засобу не передбачено реєстрацію і посвідчення водія.
Тому дана публікація підготована спеціально для власників та водіїв скутерів. А саме для того, щоб при зустрічі з працівниками поліції вони могли захистити себе самостійно. Посилаючись на конкретні норми закону.
Відповідальність
Згідно з частиною 2 статті 126 КУпАП керування скутером особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, передбачає накладення штрафу в розмірі 3 400 грн.
Відповідно до частини 5 статті 126 КУпАП повторне протягом року керування скутером особою, яка не має відповідного права керування, передбачає вже накладення штрафу в розмірі 40 800 грн. При цьому передбачено одночасне позбавлення права керування транспортними засобами. Позбавлення здійснюється на строк від п’яти до семи років.
Водночас згідно з частиною 6 статті 121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим в установленому порядку, передбачає накладення штрафу в розмірі 850 грн. При цьому, можливе затримання автомобіля, тобто штрафмайданчик (ст.265-2 КУпАП).
За повторне протягом року вчинення цього порушення передбачає штраф в розмірі 1 700 грн. Або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин. І це з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого (ч.7 ст.121 КУпАП). При повторному порушенні рішення приймає вже суд. Однак скутер затримується у будь-якому випадку до вирішення справи у суді.
Вимоги до реєстрації скутера та наявності посвідчення водія
Відповідно до пункту 30.1 ПДР власники механічних транспортних засобів повинні зареєструвати їх в уповноваженому органі МВС. Це потрібно зробити протягом 10 діб з моменту придбання. Згідно з пунктом 2.9.в ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом, не зареєстрованим у сервісному центрі МВС.
Підпунктом 2.1 ПДР передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії. А також повинен мати реєстраційний документ на транспортний засіб.
Отже, ключовим моментом для обов’язкової наявності вказаних документів є віднесення транспортного засобу до категорії «механічний».
Як відрізнити механічний транспортний засіб
Законодавством розмежовані поняття «механічний транспортний засіб» та «Транспортний засіб». Різниця між цими поняттями полягає у наявності двигуна внутрішнього згорання, а також потужності електродвигуна.
Відповідно до пункту 1.10 ПДР:
- транспортний засіб – пристрій, призначений для перевезення людей або вантажу. А також для перевезення встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів;
- механічний транспортний засіб – транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється зокрема на транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт;
- мопед – двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об`ємом до 50 куб.см. Або електродвигун потужністю до 4 кВт.
Отже, транспортний засіб, зокрема скутер, з електродвигуном вважається механічним за умови, що потужність двигуна понад 3 кВ. Водночас будь-який транспортний засіб, що приводиться у рух за допомогою двигуна внутрішнього згоряння, незалежно від його робочого об’єму, належить до механічних транспортних засобів.
До якої категорії ТЗ належать скутери
Згідно з пунктом 2.13 ПДР до транспортних засобів категорії А1 належать мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об’ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.
При цьому, пунктом 3 Положення про порядок видачі посвідчень водія, затвердженого постановою КМУ від 08.05.1993 № 340 передбачено, що транспортні засоби, керування якими дозволяється за наявності посвідчення водія, поділяються на відповідні категорії. Зокрема, А1 – мопеди, моторолери та інші двоколісні (триколісні) транспортні засоби, які мають двигун з робочим об`ємом до 50 куб. сантиметрів або електродвигун потужністю до 4 кВт.
Вказане свідчить про те, що до категорії А1 належать транспортні засоби, зокрема скутери, з електродвигуном потужністю від 3 до 4 кВт. Позаяк саме вони належать до механічних транспортних засобів в розумінні законодавства. На ці транспортні засоби право на керування передбачає наявність дозвільних документів.
Висновки
Наявність посвідчення водія та реєстраційного документа передбачена виключно для «механічних» транспортних засобів. Механічними вважають скутери з електродвигуном потужністю від 3 до 4 кВт, а також всі ТЗ з двигуном внутрішнього згорання.
Якщо скутер має потужність менше, ніж 3 кВт, він не належить категорії «механічний» і відповідно не передбачає для водія необхідності мати при собі посвідчення водія та реєстраційного документа.
У разі, якщо транспортний засіб з електродвигуном має потужність більш як 3 кВт, наявність зазначених документів є обов’язковою. Відсутність цих документів передбачає штрафи та затримання скутера.
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);