Суть питання
Останнім часом працівники поліції масово зупиняють електросамокати для перевірки документів на право керування. Вимагають пред’явити свідоцтво про реєстрацію чи посвідчення водія категорії А1. До того ж пропонують проходити огляд на стан алкогольного сп’яніння.
За результатами зупинки складають постанови про накладення адміністративного штрафу за керування без реєстраційного документа та без посвідчення водія категорії А1. Штраф у розмірі 850 грн за відсутність «техпаспорта» чи 3400 грн за керування без посвідчення водія.
Крім цього, пропонують пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння. Якщо водій відмовляється, складають протокол про відмову від огляду на стан алкогольного сп’яніння. Відповідальність у вигляді 17000 грн штрафу з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 рік.
Щодо обов’язку мати реєстраційний документ і посвідчення водія
Відповідно до пункту 1.10 ПДР водій – особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія. При цьому відповідно до пункту 2.1 ПДР наявність посвідчення водія і реєстраційного документа передбачена лише для механічних транспортних засобів. Також відповідно до пункту 30.1 ПДР лише для механічних транспортних засобів передбачена їх реєстрація в уповноваженому органі МВС.
Тому, наявність посвідчення водія та реєстраційного документа передбачена виключно для «механічних» транспортних засобів. Для немеханічних транспортних засобів не передбачено свідоцтва про реєстрацію і посвідчення водія. Отже, ключовим моментом для обов’язкової наявності вказаних документів є віднесення транспортного засобу до категорії «механічний».
Щодо обов’язку пройти огляд на стан сп’яніння
В правилах дорожнього руху встановлені вимоги для водіїв механічних транспортних засобів щодо огляду на стан сп’яніння. А саме, згідно з пунктом 2.9 ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння. Відповідно до пункту 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.
Отже, вимоги щодо огляду на стан сп’яніння стосуються водіїв саме механічних транспортних засобів, при керуванні яких обов’язкова наявність посвідчення водія і реєстраційного документа.
Щодо приналежності електросамоката до типу «механічний»
Законодавством розмежовано поняття «механічний транспортний засіб» та «транспортний засіб». Зокрема, пунктом 1.10 ПДР визначено, що механічний транспортний засіб – транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна. Цей термін поширюється на транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.
В іншому випадку транспортний засіб не буде вважатись механічним, однак все ж таки залишатиметься транспортним засобом.
Висновки
Відповідно до діючого в Україні законодавства електросамокат потужністю до 3 кВт не належить категорії «механічний» транспортний засіб. Тому закон не передбачає для водія такого немеханічного транспортного засобу необхідності мати реєстраційний документ та посвідчення водія категорії А1. Аналогічно водій такого електросамоката не може бути суб’єктом відповідальності за відмову пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння.
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);