Site icon ДОРОЖНІЙ АДВОКАТ

Електроскутер потужністю до 3 кВт: обов’язки щодо документів та огляду на стан сп’яніння

скутер електроскутер мопед посвідчення водія техпаспорт категорія А1 огляд на стан спʼяніння 130 дорожній адвокат юрист

скутер електроскутер мопед посвідчення водія техпаспорт категорія А1 огляд на стан спʼяніння 130 дорожній адвокат юрист

Довели в суді, що електроскутер потужністю до 3 кВт не підлягає реєстрації, а водій не повинен мати посвідчення водія категорії А1. Також переконали суд, що до водіїв цих транспортних засобів не можуть бути застосовані вимоги щодо огляду на стан сп’яніння.

Фактичні обставини справи

Працівники поліції зупинили електроскутер потужністю 450 Вт. Звинуватили водія у відсутності посвідчення водія категорії А1. Після цього звинуватили ще й у керуванні в стані алкогольного сп’яніння.

У відповідь водій наголосив, що цей електроскутер не є механічним транспортним засобом. І відповідно для керування ним не потрібно ні посвідчення водія, ні свідоцтва про реєстрацію скутера. А також звернув увагу, що водій такого електроскутера не є суб’єктом відповідальності за керування в стані алкогольного сп’яніння.

Однак працівники поліції не слухали ці пояснення. Склали відносно водія два документи:

Постанову оскаржено в адміністративному процесі. Протокол розглядався у порядку розгляду справ про адміністративні правопорушення. Обидві справи вдалося вирішити позитивно на користь водія.

Щодо обов’язку мати права і техпаспорт

Відповідно до пункту 1.10 ПДР водій – особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія.

При цьому відповідно до 2.1 ПДР наявність посвідчення водія і реєстраційного документа передбачена лише для механічних транспортних засобів. Також відповідно до пункту 30.1 ПДР лише для механічних транспортних засобів передбачена їх реєстрація в уповноваженому органі МВС.

Тому, наявність посвідчення водія та реєстраційного документа передбачена виключно для «механічних» транспортних засобів. Для немеханічних транспортних засобів не передбачено посвідчення водія і свідоцтва про реєстрацію. Отже, ключовим моментом для обов’язкової наявності вказаних документів є віднесення транспортного засобу до категорії «механічний».

Хто повинен на вимогу інспектора пройти огляд на стан сп’яніння

В розділі 2 ПДР встановлені вимоги для водіїв механічних транспортних засобів щодо огляду на стан сп’яніння.

Згідно з пунктом 2.9 ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного чи іншого сп’яніння. Відповідно до пункту 2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти огляд з метою встановлення стану алкогольного чи іншого сп’яніння.

Отже, вимоги щодо огляду на стан сп’яніння стосуються водіїв саме механічних транспортних засобів, при керуванні яких обов’язкова наявність посвідчення водія і реєстраційного документа.

Щодо приналежності електроскутера до типу «механічний»

Законодавством розмежовано поняття «механічний транспортний засіб» та «транспортний засіб». Зокрема, пунктом 1.10 ПДР визначено, що механічний транспортний засіб – транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

В іншому випадку транспортний засіб не буде вважатись механічним. Однак все ж таки залишатиметься транспортним засобом.

Позиція суду

Якщо скутер має потужність до 3 кВт, то він не належить категорії «механічний». Відповідно закон не передбачає для водія такого немеханічного транспортного засобу необхідності мати посвідчення водія та реєстраційний документ.

Відповідно водій такого електроскутера не може бути суб’єктом відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП (Керування в стані алкогольного сп’яніння).

Результати розгляду справи судами

За результатами розгляду справи з оскарження постанови суд погодився, що водій електроскутера потужністю до 3 кВт не повинен був мати посвідчення водія та реєстраційного документа. Суд визнав вказану постанову протиправною і скасував її. Рішення суду у справі №385/676/23.

За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП суд визнав, що до водія електроскутера не можуть застосовуватися вимоги щодо проходження огляду на стан сп’яніння. Тому суд визнав водія невинним і закрив провадження у справі. Постанова суду у справі №385/642/23.

Як наслідок, врятували водія електроскутера від протиправного штрафу за керування без посвідчення водія на суму 3400 грн. А також запобігли безпідставному позбавленню його права керування строком на 1 рік.

Супровід справи забезпечувала команда фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат».


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через:

Exit mobile version