Site icon ДОРОЖНІЙ АДВОКАТ

На блокпосту у поліцейських відсутні законні підстави вимагати посвідчення водія: переконали в цьому суд та отримали рішення

блокпост зупинка поліція вимагати документи посвідчення водія шраф

Що фактично відбувається

Раніше ми писали, що у зв’язку з воєнним станом передбачено додаткову підставу зупинки автомобілів уповноваженими особами на блокпостах. Це пов’язано з необхідністю виявлення «ворожих елементів» чи інших загроз для держави. І це є правомірним та правильним за умов воєнного стану!

Однак, працівники поліції навчились використовувати зупинку на блокпосту для виконання показників за кількістю складених постанов за порушення ПДР. Зупиняють на блокпосту, але шукають порушення ПДР, які не мають нічого спільного з воєнним станом і з безпекою країни.

Зокрема, на блокпосту перевіряють дійсність посвідчення водія та страхового поліса. Тобто їх не цікавить питання виявлення «ворожих елементів», їхня мета накласти адміністративний штраф.

Як було на місці зупинки

Водій їхав на вантажівці з причепом, де потрібно посвідчення категорії «СЕ». При цьому мав категорію на водіння вантажівки без причепа – «С».

На блокпосту його зупинили працівники поліції та попросили пред’явити посвідчення водія і страховий поліс. У відповідь водій повідомив, що на блокпосту перевіряється лише документи на підтвердження особи та «техпаспорт» на авто. Однак аж ніяк не посвідчення водія і страховий поліс.

Проте після погроз працівників поліції він все ж таки пред’явив посвідчення водія. Під час перевірки документа інспектори виявили відсутність категорії для водіння вантажівкою з причепом.

За наслідками перевірки працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП. Передали матеріали в суд. Суд першої інстанції виніс без присутності водія рішення, яким наклав штраф 40800 грн та позбавив права керування строком на 5 років.

Водій звернувся до адвокатів юридичної компанії «Дорожній Адвокат», які оскаржили рішення суду в апеляційному порядку. Аргументували, що зупинка на блокпосту не передбачає пред’явлення інших документів, окрім документів, що посвідчують особу та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

Які норми закону застосував суд

Суд вказав, що згідно з Порядком встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, а також руху транспортних засобів, де введено воєнний стан, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня 2021 року за №1455, блокпост – посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на в’їзді/виїзді на територію/з території, де введено воєнний стан і встановлено особливий режим, на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів.

Пунктом 20 Порядку №1455 передбачено такі заходи з контролю в’їзду/виїзду на блокпостах:

Хід розгляду справи в апеляційному суді

Апеляційним судом був досліджений наявний в матеріалах справи відеозапис з нагрудних відеокамер поліцейських. З цього відеозапису встановлено, що транспортний засіб був дійсно зупинений працівниками поліції, саме на блокпосту.

Далі поліцейські попросили пред’явити посвідчення водія, без повідомлення про причину зупинки транспортного засобу. На це водій надав документи, що посвідчують його особу і свідоцтво про реєстрацію автомобіля.

При цьому зазначив, що відповідно до вимог чинного законодавства, під час зупинки транспортного засобу на блокпосту, він не зобов’язаний надавати жодні документи, окрім документів, що посвідчують особу, та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу.

На підставі викладених вище обставин та вимог чинного законодавства, апеляційний суд зробив важливий висновок. А саме, вказав, що працівники поліції під час зупинки транспортного засобу на блокпосту, не мали законних підстав вимагати у водія пред’явити посвідчення водія.

Постанова Одеського апеляційного суду у справі №496/2220/23 набрала законної сили та не підлягає оскарженню.

Висновки

Зупинка транспортного засобу на блокпосту є правомірною. Однак така зупинка передбачає пред’явлення лише документів, що посвідчують особу та про реєстрацію транспортного засобу. А також можливий огляд особи чи автомобіля.

Така зупинка не передбачає пред’явлення інших документів, крім документів, що посвідчують особу, та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. А також, не передбачає виявлення та оформлення порушень ПДР.

Отже, у працівників поліції відсутні повноваження вимагати у водіїв на блокпосту пред’явлення посвідчення водія і страхового поліса. Такі дії інспекторів не відповідають закону.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через:

Exit mobile version