Суть питання
Несправність зовнішнього освітлення номерних знаків автомобіля легко виявляється правоохоронцями під час перевірок на дорозі. Такий дефект можна без зусиль розпізнати, коли слідуєш за автівкою у потоці. Забезпечити доказову базу теж не складає труднощів, адже достатньо використати записи зі службового відеореєстратора.
Водночас водії часто не знають про несправність цих освітлювальних приладів. Це може призвести до штрафів. І це стається без їх прямої вини чи наміру. Як захистити себе у таких випадках і що важливо знати, розглядається в нашій статті.
Вимоги до освітлення
Вимоги до кількості ламп
Пунктом 6.1.5 ДСТУ 3649:2010 передбачена обов’язкова наявність не менше одного ліхтаря освітлення номерного знака на колісних транспортних засобах. Зазвичай в автомобілях встановлюють дві лампи освітлення номерних знаків. А тому якщо в автомобілі вийшла з ладу одна з двох ламп, то це не є порушенням.
Вимоги видимості номерних знаків
Згідно з п.6.1.7.1 ДСТУ 3649:2010 ліхтар освітлення заднього номерного знака має надійно освітлювати поверхню номерного знака. Відповідно до п.30.2 ПДР номерні знаки повинні бути достатньо освітлені. Жодної конкретизації щодо визначення терміну «надійно» і «достатньо» в законі не прописано. Навіть не передбачено видимості з відстані 20 метрів. А тому ці розмиті терміни при відсутності конкретних ознак не дають можливості звинуватити водія у неосвітленості номерних знаків.
Норми закону про заборону руху
Заборона руху з несправними лампами
Відповідно до п.31.4.3.А ПДР забороняється експлуатація транспортних засобів за наявності технічних несправностей ламп освітлення номерних знаків чи невідповідності щодо кількості ліхтарів освітлення номерних знаків, їх типу, кольору, розміщення або якщо їх режим роботи не відповідає вимогам.
Заборона керування з неосвітленими номерними знаками
Закон забороняє керувати автомобілем у темну пору доби або в умовах недостатньої видимості з неосвітленими номерними знаками (п.2.9.б ПДР). Ця заборона стосується тих випадків, коли лампи освітлення наявні й справні, однак не дають належного освітлення.
Відповідальність
Штрафи за несправність ламп освітлення
Згідно з ч.1 ст.121 КУпАП керування водієм транспортним засобом, що має несправності ламп освітлення номерних знаків (темної пори доби) передбачає накладення штрафу в розмірі 340 грн. Якщо порушення вчинено повторно протягом року, то згідно з ч.4 ст.121 КУпАП до водія може бути застосовано такий захід впливу як позбавлення права керування від 3-х до 6-ти місяців.
Штрафи за керування з неосвітленими номерними знаками
Відповідно до ч.1 ст.121-3 КУпАП керування транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком передбачає накладення штрафу в розмірі 1190 грн. Повторне аналогічне порушення протягом року не передбачає посилення відповідальності. При повторному передбачається такий же штраф у розмірі 1190 грн.
Практичне застосування
Перевірка справності ламп перед виїздом
Закон покладає на водія обов’язок контролювати справність обладнання автомобіля. А саме, відповідно до п.2.3.а ПДР водій перед виїздом зобов’язаний перевірити та забезпечити наявність справних ламп освітлення номерних знаків. Проте закон зобов’язує робити це перед виїздом, а не під час руху автомобіля.
Контроль справності ламп в дорозі
Водій не в змозі контролювати роботу ліхтарів освітлення номерних знаків під час руху. Перебуваючи за кермом автомобіля в дорозі, водій не може фізично бачити, що ззаду вийшли з ладу освітлювальні лампи. Також водій не може зупинятись періодично і перевіряти справність всіх світлових приладів. Ці обставини співробітники поліції використовують для виконання показника за кількістю винесених постанов.
Наявність вини й умислу
Суб’єктивною стороною будь-якого адміністративного правопорушення є вина і умисел. Тобто водій повинен усвідомлювати, що при несправних вогнях освітлення номерних знаків він умисно продовжує їхати. Якщо ж водію не відомо про несправність, то відповідно він не може нести відповідальності. Це буде залежати від його пояснень на місці зупинки.
Дії водія при виявленні несправності в дорозі
Які дії водія в разі виявлення несправності під час руху
У разі виникнення в дорозі несправностей ламп освітлення номерних знаків, водій повинен спробувати замінити несправні чи протерти наявні лампи на місці. Але якщо на місці це зробити неможливо (відсутні запасні лампи чи інструмент), то водій повинен їхати якомога коротшим шляхом до місця стоянки або ремонту.
Які додаткові заходи під час руху до місця стоянки або ремонту
Під час руху до місця стоянки або ремонту водій повинен обов’язково позначити свій автомобіль на дорозі. Обов’язково має бути увімкнена аварійна світлова сигналізація. Увімкнення аварійної сигналізації попереджає інших учасників руху про несправності.
Як діяти водію у разі зупинки авто поліцією
Пояснення щодо відсутності вини та умислу
Якщо водію до моменту зупинки автомобіля не було відомо про несправність ламп освітлення чи інших причин не освітлення номерних знаків, то водій повинен пояснити інспектору, що йому не було відомо про те що під час руху вийшли з ладу лампи освітлення. У такому випадку в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення. І відповідно інспектор не має права накласти штраф.
Пояснення щодо евакуаційних заходів
Якщо водій не має змоги усунути несправність ламп на місці зупинки, то він повинен повідомити інспектора про виконання усіх передбачених законом вимог щодо руху коротшим шляхом до місця зупинки чи до станції технічного обслуговування.
Висновки
Для уникнення штрафів важливо регулярно перевіряти справність освітлення номерних знаків та вживати відповідних заходів для їх утримання в робочому стані. Законодавство передбачає конкретні вимоги до освітлення номерних знаків, невиконання яких може призвести до штрафів.
Водіям слід бути обізнаними про свої права та обов’язки, а також про можливі наслідки недотримання вимог до освітлення номерних знаків. Правильні дії при виявленні несправності та під час зупинки поліцією допоможуть запобігти отриманню незаконного штрафу.
Якщо довести відсутність вини та умислу не вдалося та інспектор виніс незаконний штраф, то такий штраф обов’язково потрібно оскаржувати і вимагати надалі притягнення інспектора до дисциплінарної відповідальності.
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);