Суть проблеми
Набула масового характеру практика оформлення працівниками поліції матеріалів про адміністративні правопорушення за перебування в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння відносно військовослужбовців. Чи законні такі дії – описано в цій статті.
Законодавчі підстави
Щодо виконання вказівок
Відповідно до положень ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» водії військових транспортних засобів зобов`язані виконувати розпорядження посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.
Щодо процедури огляду військовослужбовців
Огляд військовослужбовців ЗСУ під час виконання ними обов’язків військової служби на стан сп’яніння здійснюється на підставі статті 2661 КУпАП. Проведення такого огляду здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 12.01.2024 №32.
Відомчі нормативні акти
Заборона військовослужбовця вживати під час проходження військової служби наркотичні засоби та спиртні напої під час виконання обов`язків військової служби передбачено ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Базові умови
Хто підлягає огляду
Огляду на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння за наявності на те законних підстав підлягають лише військовослужбовці, які виконують на момент виявлення в них ознак сп’яніння обов`язки військової служби.
В яких випадках проводиться огляд
Огляду підлягають військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп’яніння. Такими ознаками є, зокрема, запах алкоголю з рота, порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук.
Де можна проводити огляд
Огляд проводиться на вулицях, у спортивних спорудах, у скверах, парках, громадському транспорті та в заборонених законом інших місцях. Іншими місцями можуть бути, зокрема, транспортні засоби. Хоча через відсутність прямої вказівки на транспортні засоби часто суди трактують, що під час керування огляд військових може проводити поліція.
Огляд на місці виявлення порушення
Хто має право проводити огляд
Огляд військовослужбовців під час виконання обов’язків військової служби проводять посадові особи Військової служби правопорядку в ЗСУ або командири військових частин чи інших військових формувань.
Де проводиться первинний огляд
Огляд здійснюється безпосередньо на місці виявлення правопорушення. У разі неможливості провести його на місці виявлення огляд проводиться у військовій частині чи в місцях дислокації інших військових формувань.
Засоби вимірювання
Огляд проводиться з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність. Процес фіксується під відеозапис або в присутності двох свідків.
Документальне оформлення огляду на місці
Оформлення результатів огляду на місці
Результати проведеного уповноваженою посадовою особою на місці огляду, зазначаються в акті огляду на стан сп’яніння. Акт складається незалежно від результатів огляду (позитивного чи негативного). Один примірник акту вручається військовослужбовцю.
Оформлення позитивного результату
У разі встановлення факту перебування у стані сп’яніння та у разі згоди військовослужбовця з результатами огляду уповноваженою посадовою особою, складається протокол про адміністративне правопорушення. До такого протоколу долучається акт огляду на стан сп’яніння.
Відмова від огляду на місці зупинки
Військовослужбовець, який відмовився від проведення огляду уповноваженою посадовою особою з використанням спеціального технічного засобу і тесту або не висловив згоду з його результатами, направляється до відповідного закладу охорони здоров’я для проведення огляду.
Огляд в медичному закладі
В яких медичних закладах може проводитись огляд
Перелік закладів охорони здоров’я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння, затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій. В будь-яких інших закладах такий огляд забороняється.
Хто може проводити огляд в медичному закладі
Огляд військовослужбовців на стан алкогольного чи іншого сп’яніння в медичному закладі проводиться не будь-яким лікарем чи іншим медичним працівником, а виключно лікарем закладу охорони здоров’я, який пройшов спеціальну підготовку.
Хто має бути присутній під час складення висновку
Висновок за результатами огляду у закладі охорони здоров’я складається у присутності уповноваженої посадової особи Військової служби правопорядку або командира військової частини чи іншого військового формування.
Документальне оформлення огляду в медичному закладі
Оформлення результатів огляду в медичному закладі
Лікар, який проводив огляд військовослужбовця у медичному закладі, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок. Один примірник висновку вручається військовослужбовцю.
Оформлення позитивного результату
У разі встановлення факту перебування у стані сп’яніння чи відмови від огляду в медичному закладі, уповноваженою посадовою особою, складається протокол про адміністративне правопорушення. До такого протоколу долучається висновок огляду на стан сп’яніння.
Наслідки порушення процедури огляду
Огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, проведений з порушенням вимог передбаченої законом процедури, вважається недійсним.
Підсумки
Огляд військовослужбовців на стан сп’яніння під час виконання ними службових обов’язків можуть проводити лише посадові особи Військової служби правопорядку або командири військових формувань. Поліцейські не мають таких повноважень. Недотримання процедури передбачає визнання такого огляду недійсним.
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);