Вдалося врятувати водія, який повертався стомлений з нічної зміни додому. А працівники поліції вирішили цим скористатись – звинуватили у наркотичному сп’янінні та забрали посвідчення водія.
За керування у стані наркотичного чи алкогольного сп’яніння водій може отримати штраф до 51 тис. грн з позбавленням права керування до 10-ти років.
Однак, часто протоколи складають на невинних людей і суди не завжди здатні відрізнити реального порушника від людини, на яку склали протокол безпідставно. При цьому, стомлений вигляд водія і неможливість водія здати аналізи сечі не може бути підставлю для визнання його винним за статтею 130 КУпАП.
Фактичні обставини справи
Водій навантажувача їхав з нічної зміни на стоянку підприємства, щоб залишити там навантажувач. Жодних порушень ПДР під час руху він не допускав.
Попри відсутність жодних порушень ПДР, під час руху його зупинили працівники поліції. Як підставу зупинки інспектор озвучив: «У вас трактор в пилюці!».
Далі під час розмови інспектор сказав: «Потрібно, щоб ви зараз з нами проїхалися в медичний заклад для визначення стану наркотичного сп’яніння».
Тобто жодних ознак наркотичного чи будь-якого сп’яніння не було. Просто інспектор сказав, що «Потрібно, щоб Ви зараз з нами проїхалися в медичний заклад для визначення стану наркотичного сп’яніння».
У медичному закладі йому дали місткість для здачі сечі. Він повідомив, що здасть сечу, але потрібно ще трохи почекати.
Інспектори розцінили неможливість здати сечу як відмову пройти огляд на стан наркотичного сп’яніння. Після цього склали протокол про адміністративне правопорушення та вилучили посвідчення водія.
Що вирішив місцевий суд
Будучи переконаний у своїй правоті, водій вирішив самостійно захистити себе в суді. Справу розглядав особисто голова місцевого суду. Однак, в суді водій не зміг самостійно обґрунтувати відсутність у своїх діях вини.
Постановою судді Хмільницького міськрайонного суду водія визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень з позбавленням права керування усіма видами транспортних засобів на строк 1 рік.
Отримавши негативне рішення, водій звернувся до юристів, які спеціалізуються у даних справах. Була подана апеляційна скарга з проханням скасувати очевидно протиправне рішення місцевого суду.
Що вирішив апеляційний суд
Апеляційна скарга надійшла на розгляд до професійної судді зі стажем, яка здатна беззаперечно відрізнити реального порушника від людини, на яку склали протокол безпідставно.
Суддя апеляційного суду ретельно дослідила наявні у справі відеозаписи та констатувала, що водій не відмовлявся від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння. А навпаки погодився пройти огляд. Однак не міг здати аналіз сечі з причин, що не залежали від нього.
При цьому суддя наголосила: «Сам по собі втомлений вигляд водія, спокійне поводження та адекватна поведінка до поліцейських, не можуть бути розцінені як ознаки наркотичного сп`яніння».
З огляду на вищенаведені обставини, на думку суду «працівники патрульної поліції не мали законних підстав складати за таких обставин протокол за відмову від проходження огляду на стан наркотичного сп’яніння».
За наслідками розгляду справи апеляційний суд визнав водія не винним та закрив провадження у справі, не притягнувши його до жодної відповідальності (Постанова Вінницького апеляційного суду у справі №149/3485/22).
Висновки
Таким чином, водія не можна визнати винним у наркотичному сп’янінні лише через те, що він має втомлений вигляд і фізіологічно не може здати сечу для аналізу.
Однак, часто протоколи складають на невинних людей і суди не завжди здатні відрізнити реального порушника від людини, на яку склали протокол безпідставно. У даній справі вдалось довести, що водій є невинним, і повернути йому посвідчення водія.
Тому при зупинці автомобіля поліції слід бути особливо уважним і не давати жодних приводів для складення протиправного протоколу.
Юридичний супровід справи в суді апеляційної інстанції здійснювали адвокати юридичної компанії «Дорожній Адвокат».
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);