Перші питання, які виникають у винуватця ДТП, – «що йому буде» за скоєне. Враховуючи, що ДТП не є буденною подією, водіям вкрай складно розібратися в законодавстві, щоб зрозуміти, яку саме відповідальність вони можуть понести в такому випадку. Тому ми підготували цю статтю, щоб водії були обізнані щодо даного питання.
Якщо внаслідок ДТП є лише пошкодження транспортних засобів і немає тілесних ушкоджень середньої або тяжкої тяжкості, то винуватця ДТП очікує адміністративна відповідальність. Така відповідальність передбачає накладення фінансового штрафу або позбавлення права керування. Адміністративна відповідальність не застосовується у разі складення європротоколу.
Відповідно до ст.124 КУпАП порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна передбачає накладення фінансового штрафу в розмірі 850 грн.
Альтернативним видом відповідальності, який може бути визначено судом на підставі ст.124 КУпАП, є позбавлення права керування транспортними засобами всіх категорій на строк від шести місяців до одного року. Така міра може бути призначена за грубі або повторні чи систематичні порушення, що спричинили ДТП.
Протокол про адміністративне порушення за ст.124 КУпАП складають працівники поліції та передають матеріали до суду за місцем скоєння ДТП чи за місцем проживання винуватця ДТП. Кінцеве рішення приймає суддя з урахуванням обставин ДТП та зважаючи на історію водія щодо вчинення ним дорожньо-транспортних пригод у минулому.
У разі заподіяння більш серйозних наслідків, коли заподіяно тілесні ушкодження середньої або тяжкої тяжкості, то винуватця ДТП очікує кримінальна відповідальність за ст.286 Кримінального кодексу. Ця відповідальність передбачає більш суворі санкції. Це накладення фінансового штрафу або позбавлення права керування.
Відповідно до ст.286 Кримінального кодексу, якщо внаслідок ДТП спричинено тілесні ушкодження середньої тяжкості, то винуватцю може бути присуджено лише фінансовий штраф від трьох тисяч до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. При тяжких тілесних ушкодженнях фінансового штрафу не передбачено.
Взаємозамінною відповідальністю у разі тілесних ушкоджень середньої тяжкості може бути призначено або виправні роботи до 2 років, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3 років, з позбавленням права керування до 3 років. У разі смерті потерпілого або заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, може бути призначено позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права керування на строк до 3 років або без такого.
Матеріали у кримінальному провадженні оформляють слідчі національної поліції та передають матеріали до загального суду. Міру відповідальності визначає суддя з кримінальних справ з урахуванням обставин ДТП та наслідків, які спричинені потерпілим особам.
Окрім адміністративної чи кримінальної відповідальності, винуватця ДТП очікує ще й матеріальна відповідальність. Матеріальна відповідальність винного водія залежить від наявності страхового поліса і визначає, у який спосіб і ким буде компенсовано збитки потерпілому.
У разі, якщо автомобіль винуватця застрахований, страхова компанія винуватця повинна оплатити розмір збитків, нанесених майну та здоров’ю потерпілого. Відшкодування коштів здійснюється в межах встановлених лімітів із врахуванням зносу майна. Різницю повинен компенсувати винуватець.
За відсутності страхового поліса у винуватця ДТП та наявності автоцивілки у потерпілого, страхове відшкодування потерпілому здійснюється через Моторне (транспортне) страхове бюро України. Відшкодування збитків проводиться в межах передбачених лімітів із врахуванням амортизації майна. Різницю відповідно до закону відшкодовує винуватець.
Якщо автомобілі обидвох учасників ДТП не застраховані, то настає пряма майнова відповідальність винуватця ДТП перед потерпілим відповідно до Цивільного кодексу України. Відшкодуванню підлягають збитки, завдані майну та здоров’ю потерпілого у повному розмірі.
Відповідальність винуватця за скоєне ДТП залежить від тяжкості наслідків і поділяється на адміністративну, кримінальну та матеріальну. У кожному випадку необхідно враховувати всі обставини ДТП, наявність страхових полісів та звертатися до юристів задля належного захисту своїх прав. У разі потреби юридичної допомоги ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат».
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);