перевозка детей удерживающая система автокресло штраф

Як було раніше

Попередня редакція ПДР стосовно вимог до перевезення дітей діяла ще з 2008 року. Вона була незрозумілою та містила багато спірних моментів.

Зокрема не було визначено поняття «Спеціальний засіб», у якому можна перевозити зазначену категорію пасажирів. Водії підкладали під дитину подушку та при зупинці автомобіля поліцією повідомляли, що ця подушка і є «спеціальний засіб». Інспектор не міг накласти штраф через відсутність в законодавстві визначення поняття «спеціальний засіб».

Також була дискусійною норма щодо обов’язку перевозити в автокріслі «дітей, зріст яких менше ніж 145 см або тих, які не досягли 12-річного віку». Не було зрозуміло, як транспортувати дитину віком понад 12 років, ріст якої менш як 145 см тощо.

Та і взагалі передбачена норма по віку була необґрунтованою, оскільки основним критерієм належного закріплення «маленького пасажира»у певному автокріслі був її ріст, а не вік.

image

Діючі правила перевезення дітей

Постановою КМУ від 24.02.2021 №152 внесено зміни до ПДР, відповідно до яких вимоги до перевезення даної категорії пасажирів впорядковано. Зміни є чинними та підлягають виконанню.

Цими змінами прописано визначення обладнання, в якому можна перевозити дітей. Це “дитяча утримуюча система – обладнання, що здатне утримувати дитину в сидячому або нахиленому положенні, яка у разі зіткнення або різкого гальмування транспортного засобу зменшує небезпеку травмування дитини, що в ньому перебуває, шляхом обмеження рухливості її тіла”.

У змінених правилах повністю відкинуто обмеження по віку. Відтепер єдиним критерієм для обов’язкового транспортування дитини в автокріслі є її зріст. А саме забороняється перевозити дітей, зріст яких менш ніж 150 см у транспортних засобах без використання утримуючих систем, які дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією автомобіля (п.п.21.11.б ПДР). Ці норми не стосуються перевезення в автобусах.

У змінах конкретизовано, що обов’язок перевозити дитину у дитячій утримуючій системі стосується лише тих автомобілів, які обладнані заводом-виробником ременями безпеки чи системами з’єднання цього обладнання (п.п. 21.12 ПДР). Подібна норма містилась і у попередній редакції ПДР.

image

Отже, якщо завод-виробник не передбачив у конструкції автомобіля ремені безпеки, то Правила не забороняють перевозити дитину без автокрісла. Штрафу у такому випадку не буде, однак батьки особисто відповідають за ризик травмування дитини при ДТП.

Водночас чітко прописано, на яких саме місцях автомобіля такі автокрісла можуть кріпитись. Це можуть бути лише місця, окрім першого ряду, тобто місця другого, третього рядів тощо.

На місцях першого ряду легкового автомобіля дозволяється транспортувати лише маленьких діток віком до трьох років. Це дозволяється за умови встановлення системи для утримання проти напрямку руху та при відключенні передньої подушки безпеки, якщо така є (п.п. 21.13 ПДР).

Додатково наголошено на тому, що характеристики дитячої утримуючої системи повинні відповідати зросту дитини, яка перевозиться. Інформація щодо зросту пасажира вказується виробниками на таких обладнаннях.

image

Відповідальність

Штраф за порушення вказаних правил перевезення дітей становить 510 грн. (ч. 10 ст. 121 КУпАП). Повторне вчинення такого порушення протягом року передбачає штраф 850 грн. (ч. 11 ст. 121 КУпАП).

У випадку дорожньо-транспортної пригоди з відповідними наслідками, за невикористання авто крісла при транспортуванні дитини, водій може відповідати вже на підставі Кримінального кодексу. (ч. 1 ст. 286 ККУ).

Висновки

Отже, діють правила перевезення дітей, яких потрібно дотримуватись. У разі їх порушення передбачено штрафи. Крім цього, підвищується ризик травмування дитини у разі ДТП.

Тому ризикувати не варто! Перевозити дітей зростом менш як 150 см потрібно лише в спеціальних системах, які утримують дітей в безпечному положенні (автокрісла, бустери). Обов’язково потрібно підбирати обладнання відповідно до росту дитини та при зміні росту замінювати.

image


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: