євробляхи митниця штрафи продовження строку перебування тимчасове ввезення

Суть проблеми

Через війну багато власників тимчасово ввезених автомобілів на іноземній реєстрації не змогли своєчасно вивезти їх за межі митної території України.

При цьому за несвоєчасне вивезення цих автомобілів передбачено штрафи у розмірі до 170 000 грн або їх конфіскація. Часто розмір штрафу перевищує вартість самого автомобіля.

Після запровадження цих штрафів громадяни у більшості випадків дотримувалися цих строків. Проте війна внесла свої корективи. Багато власників не змогли вивезти ці автомобілі і хвилюються за подальшу їх долю.

У даній публікації буде описано алгоритм дій власників тимчасово ввезених автомобілів для продовження строку їх перебування в Україні з метою недопущення ризику отримання протоколу митниці про порушення митних правил.

image

Що каже закон і митна служба

Абзацом 1 частини 4 статті 108 Митного кодексу визначено, що перебіг строку тимчасового ввезення транспортних засобів зупиняється на час дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Згідно з положеннями абзацу 4 частини 4 статті 380 Митного кодексу строки тимчасового ввезення транспортних засобів можуть бути продовжені з урахуванням дії обставин непереборної сили.

Водночас згідно з частиною 2 статті 14-1 Закону “Про торгово-промислові палати” дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна вважається дією обставин непереборної сили (форс-мажорними обставинами).

З урахуванням зазначених норм, на своїй офіційній сторінці Державна митна служба України повідомила, що митними органами буде зупинено/продовжено відповідні строки тимчасового ввезення транспортних засобів, терміни зворотного вивезення яких було визначено на період після 24.02.2022. (Примітка: на сьогодні Митна служба видалила це своє повідомлення у мережі Фейсбук).

Водночас пунктом 3 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей, затвердженого наказом Мінфіну від 31.05.2012 №657, передбачено, що строк тимчасового ввезення транспортних засобів може бути продовжений виключно митницею оформлення. Для продовження цього строку до митниці оформлення подається відповідна заява. Разом із заявою за наявності подаються документи, які підтверджують наявність обставин, що обумовлюють необхідність такого продовження. Рішення про продовження строку тимчасового ввезення приймається керівником митного органу. Про прийняте рішення митний орган зобов’язаний невідкладно письмово або в електронній формі повідомити особу, яка звернулася із заявою. У разі прийняття митним органом рішення про відмову в продовженні строку тимчасового ввезення автомобіль повинен бути вивезений.

image

Як потрібно діяти

Отже, законом передбачено для продовження чи зупинення строку перебування автомобіля в України є обов’язковим письмове рішення (згоду) митного органу. Таке рішення надається на підставі подання до митного органу відповідної заяви, в якій вказуються конкретні причини по конкретній ситуації. Саме це рішення відповідно до закону є підставою для продовження/зупинення строку перебування автомобіля в Україні внаслідок обставин непереборної сили.

Таким чином, власникам тимчасово ввезених автомобілів на іноземній реєстрації, які не змогли своєчасно вивезти їх за межі митної території України через війну, необхідно звернутися до відповідних митниць із заявами про продовження чи зупинення строку перебування таких автомобілів в Україні.

Таке письмове рішення потрібно буде пред’явити на пункті пропуску митного контролю при вивезенні транспортного засобу. В інакшому випадку можна отримати штраф до 170 000 грн або позбутись автомобіля.

Примітка: Підґрунтям для написання даної публікації були практичні ситуації винесення митними органами постанов про накладення штрафів на власників «євроблях» у 2020 році. А саме, митна служба оприлюднювала повідомлення про те, що карантин є обставинами непереборної сили. Однак, при виїзді власники таких автомобілів масово отримувати протоколи, а автомобілі вилучались на майданчики митниці. Надалі суди розглядали справи та виносили рішення з урахуванням конкретних індивідуальних обставин. Така загальна підстава як оголошений в загальному в державі карантин до уваги не бралася. Як наслідок, введені в оману повідомленнями митниці громадяни позбувалися автомобілів або сплачували 170 000 грн штрафу. Тому зважаючи на значні суми штрафів, ризикувати не варта.

image

Якщо є труднощі з правильним оформленням відповідних повідомлень до компетентних органів, ви можете замовити такі послуги юридичній компанії «Дорожній адвокат». Номери контактних телефонів для консультацій: 050-758-11-74 (viber), 067-171-16-11.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: