Аварійка при зупинці автомобіля поліцією

Суть проблеми

Часто водії отримують штрафи за не увімкнену після зупинки автомобіля працівниками поліції аварійну світлову сигналізацію. Навіть якщо до зупинки порушень не вчиняли. Зазвичай працівники поліції зупиняють автомобіль та звинувачують водія у тому, що він не увімкнув «аварійку». Далі водій отримує штраф у розмірі 510 грн. Чи повинен водій вмикати в такому випадку «аварійку» і чи законні такі штрафи, з’ясовуємо в цій статті.

Чим передбачено увімкнення аварійної світлової сигналізації

В ПДР передбачено розділ «Попереджувальні сигнали», який визначає порядок використання попереджувальних сигналів. У даному розділі виокремлено п.9.9.б, відповідно до якого аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена у разі зупинки транспортного засобу на вимогу поліцейського.

Чи обов’язково потрібно вмикати «аварійку» при зупинці авто поліцією

Аналіз пункту 9.9.б ПДР однозначно свідчить про те, що під час зупинки автомобіля працівниками поліції водій зобов’язаний увімкнути аварійну світлову сигналізацію. Це не право, а обов’язок водія. При цьому працівники поліції уважно слідкують за цим після зупинки автомобіля. Слідкують з метою накласти штраф для виконання показників у роботі.

Відповідальність за незастосування попереджувальних сигналів

Відповідно до ч.2 ст.122 КУпАП порушення правил користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху автомобіля або при зміні його напрямку передбачає накладення штрафу в розмірі 510 грн. Додаткових санкцій у разі повторності дана норма не передбачає.

image

Особливості застосування ч.2 ст.122 КУпАП

Дослівний аналіз ч.2 ст.122 КУпАП дає підстави зробити висновок, що відповідальність передбачена не за будь-яке порушення правил користування попереджувальними сигналами. Відповідальність може бути лише за порушення правил користування при початку руху чи зміні його напрямку. Дана норма не встановлює відповідальності за такі порушення при зупинці автомобіля на вимогу поліцейського.

Чи пов’язана зупинка авто зі зміною напрямку руху

Логічно стверджувати, що зупинка автомобіля працівниками поліції не пов’язана з початком руху чи зміною його напрямку. Жодним чином зупинку не можна трактувати як «зміна напрямку руху». Тому за порушення п.9.9.б ПДР не може бути накладено штраф на підставі ч.2 ст.122 КУпАП у розмірі 510 грн.

Яка відповідальність може бути застосована при не увімкненні «аварійки»

Зважаючи на те, що зупинка автомобіля працівниками поліції не пов’язана з початком руху чи зміною його напрямку, то такі дії можуть бути кваліфіковані як «інше порушення». При цьому відповідно до відповідно до ст.125 КУпАП за вчинення інших порушень правил дорожнього руху передбачено лише попередження без жодних грошових штрафів.

Висновки

Під час зупинки автомобіля працівниками поліції водій зобов’язаний увімкнути аварійну світлову сигналізацію. Водночас за не увімкнення після зупинки аварійної сигналізації працівники поліції не мають права штрафувати. За таке порушення водій може отримати лише попередження. У випадку накладення штрафу, він є незаконним та підлягає скасуванню. Такий штраф потрібно оскаржувати у встановленому законом порядку.

image

З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через: