тимчасове посвідчення водія водійське видано вперше права на 2 роки війна штраф поліція оскаржити адвокат

Водій з простроченим «тимчасовим» водійським посвідченням був юридично обізнаним. Однак отримав штраф 3400 грн за їзду без права керування. Довелося пройти декілька рівнів судових процесів. Поліція доводила, що водію нічого не перешкоджало отримати постійне посвідчення.

Суть проблеми

Раніше ми писали, що на час воєнного стану дозволено керувати транспортними засобами за наявності посвідчення водія, виданого вперше, строк дії якого закінчився. Серед водіїв використовується назва «тимчасове» посвідчення, офіційна назва документа – «посвідчення водія, що видано вперше».

Як не прикро констатувати, однак поліція трактує вказану норму закону по своєму. Наслідком є те, що водії отримують штрафи за їзду без права керування.

Що каже закон

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 введено в Україні воєнний стан, який діє до сьогодні.

image

Постановою КМУ від 03.03.2022 №184 установлено, що у період дії воєнного стану водіям дозволяється керувати транспортними засобами за наявності у них «тимчасового» посвідчення водія, строк дії якого закінчився. Ця норма буде діяти ще протягом року з дня припинення дії воєнного стану.

Отже, на сьогодні законодавчо дозволено керувати транспортними засобами з протермінованими посвідченнями водія (виданими вперше).

Як відбувалося все на місці зупинки

Водій мав «тимчасове» посвідчення водія, строк дії якого закінчився 18.02.2023. Він був обізнаний про наявність нормативних актів, які дозволяли йому керувати автомобілем під час воєнного стану. Проте це не допомогло йому уникнути штрафу.

Під час руху водія зупинили працівники поліції, які також були обізнані про наявність вказаних нормативно-правових актів. Однак в них була інша правова позиція щодо застосування законодавства. Вони вважали, що водію нічого не перешкоджало в час воєнного стану обміняти «прострочене» тимчасове посвідчення водія на постійне.

image

Як наслідок водія звинуватили у керуванні автомобілем без дійсного посвідчення водія (без права керування). Виписали постанову на підставі ч.2 ст.126 КУпАП на суму штрафу в розмірі 3400 грн. Водію нічого не залишалось, як звернутись за захистом до суду.

Що вирішив суд

Проаналізувавши всі обставини справи, суд вказав, що на час винесення оскаржуваної постанови водій мав право керувати транспортним засобом на наявності посвідчення водія, строк дії якого закінчився 18.02.2023.

Також суд доповнив – доводи поліції про відсутність за місцем проживання водія перебоїв з роботою сервісних центрів МВС, про відсутність проблем зі здачею чи про недостачу бланків для виготовлення водійських посвідчень є необґрунтованими. Ці доводи не спростовують норм закону.

За наслідками розгляду справи, суд визнав штраф поліції протиправним та скасував його. Постанова суду від 23.08.2023 у справі №593/508/23.

image

Від авторів

Наявність закону ще не означає, що державні органи його належним чином виконують. Часто навіть знання водієм закону, не гарантує йому захисту від неправомірних дій суб’єктів владних повноважень. Іноді можна отримати штраф навіть при відсутності будь-яких порушень.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через: