Укртрансбезпека ГВК габаритно-ваговий контроль зважування рамки WIM дорожній адвокат юрист оскаржити

Зміст статті

У зв’язку з численнями зверненнями перевізників щодо функціонування пунктів автоматичного вагового контролю ми згрупували найбільш поширені питання та підготували на них відповіді.

З якого часу функціонують WIM-комплекси по автоматичному зважуванню

Автоматична система зважування почала функціонувати з 1 жовтня 2021 року. Під час реалізації цієї програми було встановлено близько 100 автоматичних комплексів. На даний час деякі з них залишилися на окупованих росією територіях або пошкоджені внаслідок бойових дій.

Який механізм зважування в русі на WІM-комплексах

Зважувальне обладнання змонтовано у верхньому шарі покриття автомобільних доріг. Обладнання перекриває дорогу по всій ширині. Прилеглі об’їзні шляхи перекриваються з метою не допущення об’їзду «рамок».

Усі відомості зі зважувального обладнання на дорогах передаються до центру обробки даних Укртрансбезпеки. Фіксація руху здійснюється цілодобово. Система автоматично зчитує такі показники як: номерний знак, габаритні розміри, маса, кількість осей, швидкість тощо. За результатами опрацювання цих показників формуються постанови про накладення штрафу.

image

Чи здійснюється зважування підчас воєнного стану

Так, здійснюється. Робота вагових комплексів була призупинена на початку війни, в лютому 2022 року. Проте вже з червня 2022 року камери автоматичної фіксації почали працювати. На даний час фіксація здійснюється цілодобово. За винятком окупованих територій чи місць, де пункти пошкоджено.

Де встановлено автоматичні вагові комплекси

Вагові комплекси встановлено практично по всій території України. Окрім Криму і тимчасово окупованих росією територій. Перелік і місце розташування WIM комплексів можна знайти на онлайн ресурсі.

В час війни даний ресурс може тимчасово не працювати. Тому можна використовувати карти Гугл, на яких також можна знайти місцезнаходження вагового комплексу в конкретній місцевості.

Чи зважують вагові комплекси по осях

Зважування відбувається і в загальному по автомобілі та по осях. Причому загальна вага встановлюється не в цілому, а шляхом підсумку показників ваги по кожній окремій осі. Проте в кінцевому підсумку виводяться показники загальної ваги й в розрізі кожної осі.

image

Чи гарантується точність зважування

Зважування відбувається в русі, вага фіксує кожну вісь окремо. Далі показники ваги по осях сумуються і відображається загальний результат ваги. Будь-яке мінімальне пришвидшення чи гальмування спотворює кінцеві показники ваги. Якщо автомобіль буде декілька разів підряд проїжджати вагове обладнання, то кожен раз показники будуть відрізнятися.

Яка похибка застосовується при зважуванні

Відповідно до ДСТУ OIML R 134- 1:2010 під час розрахунків вагових норм допускається похибка. А саме до параметра загальної маси допустима похибка становить 10 відсотків, по осях 16 відсотків. Зазначена похибка віднімається від показника і після цього порівнюється з нормативним показником.

Чи зважують сипучі та рідкі вантажі

Нормативними актами із застосування автоматичних комплексів не передбачено жодних винятків при зважуванні сипучих і рідких вантажів. А також не передбачено застосування інших методик зважування. Тому зважування відбувається незалежно від типу та стану вантажу.

Для кого передбачено збільшені вагові норми

Для проїзду на дорогах державного значення для контейнеровозів передбачено збільшені загальні вагові норми. Зокрема, двовісний тягач з трьохвісним напівпричепом-контейнеровозом – 42 тонни. Трьохвісний тягач з двовісним або трьохвісним напівпричепом-контейнеровозом – 44 тонни. Отже, закон чітко передбачає для контейнеровозів збільшені вагові норми – 42 та 44 тонни у залежності від конфігурації контейнеровоза.

image

Яка відповідальність за перевищення вагових норм

За перевищення вагових норм передбачено штрафи у розмірі: 8500 грн – у разі перевищення від 5% до 10%; 17 000 грн – у разі перевищення від 10% до 20%; 34000 грн – у разі перевищення від 20% до 30%; 51000 грн – у разі перевищення понад 30%.

На кого накладаються штрафи

Штрафи накладаються не на автомобільних перевізників, а безпосередньо на власників вантажівок, вказаних у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу. Якщо в Реєстр користувачів внесено відомості про фактичного користувача, то відповідальність несе такий користувач.

Якщо власник автомобіля чи користувач є юридична особа, то відповідальність несе керівник підприємства. Відомості про керівників отримуються з ЄДРПОУ.

Чи можуть накладатись штрафи на громадян, які не є підприємцями

Зазначена категорія штрафів застосовується лише до фізичних осіб – власників або користувачів згідно з Реєстром користувачів. А також на фізичних осіб, які є керівниками підприємств – власників автомобілів. Незалежно від того чи є вони суб’єктами підприємницької діяльності і чи фактично здійснюють вантажні перевезення. Тобто суб’єкти підприємницької діяльності не несуть відповідальності.

image

Яким чином постанови надсилаються громадянам

Постанови надсилаються засобами поштового зв’язку рекомендованим листом за адресою реєстрації проживання таких громадян. Постанова надсилається протягом трьох робочих днів з дня її винесення. У разі невручення з будь-яких причин конверт повертається через 30 днів до Укртрансбезпеки. Надалі Укртрансбезпека вживає заходи з примусового стягнення штрафу через виконавчу службу.

Чи можна самостійно перевірити наперед наявність штрафу

Перевірити наявність винесеної постанови за перевищення вагових норм можна самостійно до отримання постанови поштою. Для цього є спеціальний онлайн ресурс. Потрібно ввести відомості про номерний знак авто і реквізити свідоцтва про реєстрацію. Можна знайти всі штрафи за ідентифікаційним кодом власника авто. Після введення цих відомостей відобразиться інформація про наявність чи відсутність штрафів.

Яка відповідальність за закриття номерного знаку в пункті ГВК

За перевезення вантажу на транспортному засобі без номерного знаку або з номерним знаком, закритим іншими предметами, з нанесенням на номерний знак покриття чи матеріалів, які перешкоджають або ускладнюють його ідентифікацію, чи забрудненим, що не дозволяє чітко визначити символи номерного знака з відстані двадцяти метрів, перевернутим чи неосвітленим, передбачено штраф у розмірі 51 000 грн (ч.3 ст.132-1 КУпАП, п.4 Закону №1582-IX).

Тобто за приховування номерних знаків від автоматичного зчитування водіям передбачено максимальний рівень відповідальності. Рівноцінно як за перевищення вагових норм понад 30%.

image

Який строк на оскарження постанови про накладення штрафу

На оскарження постанови про накладення штрафу передбачено строк 10 днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк може бути поновлено. У такому разі потрібно подати клопотання з проханням поновити строк на оскарження. Поважними причинами можуть бути, зокрема, хвороба, відрядження тощо.

Як діяти, якщо постанова не надходила, а виконавча подвоїла суму штрафу

Якщо постанова про накладення штрафу не надходила за адресою вашого місця реєстрації, а ви довідалися про наявність штрафу вже з виконавчої служби, то передусім потрібно звернутися до поштового відділення для з’ясування причин ненадходження листа.

Якщо на поштовому відділенні були технічні проблеми з доставкою кореспонденції, то потрібно отримати на пошті відповідну довідку на підтвердження цих обставин. Далі потрібно звернутись в Укртрансбезпеку з письмовою заявою про відкликання виконавчого провадження та надання можливості оскаржити постанову або сплатити штраф у первинному розмірі. Якщо ж не отримання постанови пов’язано з відмовою вами її отримання, то виконавче провадження не може бути відкликано.

Куди звернутись за оскарженням штрафів

Для оскарження штрафів ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній адвокат». Контактні номери телефонів вказані на сайті чи на всіх інших медіаресурсах.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через: