впало дерево стовп припаркований автомобіль хто винен відшкодувати стягнути збитки матеріальну шкоду міська сільська рада виконавчий комітет

Суть проблеми

Часто щоб пошкодити автомобіль не потрібно попадати в ДТП. Для цього достатньо залишити автомобіль у дворі будинку під деревом. Особливо в літню пору власники автомобілів намагаються першочергово зайняти місця під деревами в тіні.

Однак, періодично деяким власникам таких автомобілів випадає нагода отримати неприємності. На автомобіль падає дерево чи велика гілляка і пошкоджує автомобіль. Першим ділом власник автомобіля телефонує до страхової компанії. Проте отримує відмову з причини того, що автоцивілка не покриває такі збитки.

Після відмови страхової компанії водій починає з’ясовувати, хто ж все-таки повинен відшкодувати шкоду, заподіяну падінням дерева. Що потрібно в такому випадку знати і як діяти описано в цій публікації.

Що каже закон

Згідно з частиною 1 статті 22 Цивільного Кодексу особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

image

Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного Кодексу майнова шкода відшкодовується особою, яка її завдала. Відповідно до частини 2 статті 1166 Цивільного Кодексу особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно із пунктом 7 статті 30 Закону «Про місцеве самоврядування» та частин 1, 2 статті 20 Закону «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Пунктом 1 частини 1 статті 21 Закону «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що елементами об`єктів благоустрою є зелені насадження уздовж вулиць, доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, на прибудинкових територіях тощо.

Пунктом 2 статті 15 Закону «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що балансоутримувач забезпечує належне утримання та своєчасний ремонт об`єкта благоустрою.

image

Відповідно до пункту 2.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 10.04.2006 №105, визначено, що балансоутримувачі – це спеціально вповноважені місцевими органами влади підприємства, які відповідають за утримання зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства.

Хто повинен відшкодувати збитки

Зазвичай, відповідальними за збереження зелених насаджень на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі цих об’єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – ці установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях – місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

У більшості випадків дерева у місцях масових паркувань, зокрема у дворах будинків, біля парків, скверів, на узбіччях доріг, належать до об’єктів благоустрою комунальної власності. У таких випадках організація благоустрою, визначення балансоутримувача та контроль за станом зелених насаджень належить до відання саме виконавчого органу місцевої ради.

При цьому обов`язок з відшкодування заподіяної майнової шкоди внаслідок падіння у таких місцях дерева покладається саме балансоутримувача, визначеного виконавчим органом місцевої ради. До обов’язків балансоутримувача входить проведення оглядів зелених насаджень, виявлення аварійних дерев чи гілок, негайне видалення аварійних дерев чи гілок тощо.

image

Якщо ж виконавчим органом не визначено такого балансоутримувача, то відшкодувати такі збитки повинен виконавчий орган місцевої ради.

Таким чином, законодавство України передбачає правила організації благоустрою та встановлює вимоги догляду і контролю за об’єктами і елементами благоустрою, якими є зелені насадження (дерева, гілки), в тому числі на прибудинкових територіях, біля парків, скверів, на узбіччях доріг. А також закон регламентує механізм стягнення збитків з винних осіб.

Які заходи необхідно вжити власнику пошкодженого автомобіля

Якщо ж на ваш автомобіль впало дерево, не слід панікувати. Важливо зробити все поступово і правильно. Всі ці дії потрібно документувати, оскільки надалі такі докази допоможуть вам отримати відшкодування.

Потрібно діяти відповідно до цього орієнтовного алгоритму:

  1. Зафіксувати обставини падіння дерева шляхом фото чи відеофіксації. У разі наявності свідків, отримати та зберегти їх контактні дані. Пояснення свідків можуть згодитися у майбутньому;
  2. Терміново повідомити місцеву поліцію та підрозділ оперативного реагування виконавчого комітету місцевої ради про надзвичайну подію і викликати їх на місце падіння дерева. До приїзду вказаних служб автомобіль не можна забирати з місця події. Надалі потрібно отримати в цих службах офіційні документальні підтвердження про фіксацію падіння дерева та наслідки з описом обставин події та пошкоджень;
  3. Провести експертизу вартості пошкоджень транспортного засобу та отримати висновок експерта із визначенням розміру збитків;
  4. З’ясувати хто є власником чи балансоутримувачем ділянки, на якій знаходиться таке дерево. Надати виконавчому комітету місцевої ради запит щодо надання відомостей про власника чи балансоутримувача відповідного об’єкта благоустрою та аварійного дерева зокрема;
  5. Запропонувати власнику чи балансоутримувачу добровільно відшкодувати збитки. Для цього потрібно звернутися до них із заявою про відшкодування збитків та витрат на експертне дослідження. До заяви потрібно долучити копію висновку експертизи та документів на підтвердження оплати витрат експертизи. Якщо виконавчий комітет не надасть відомостей про визначеного балансоутримувача, заяву про відшкодування збитків слід подати до цього ж виконавчого органу місцевої ради;
  6. У разі відмови власником, балансоутримувачем чи виконавчим органом місцевої ради відшкодувати заподіяну шкоду, потрібно звернутися до суду із заявою про відшкодування шкоди, витрат на експертне дослідження та моральної шкоди.

Тому, у разі падіння на ваш автомобіль дерева, потрібно діяти відповідно до цього алгоритму. У разі вчинення правильних поступових дій, власник пошкодженого авто зможе стягнути кошти з винної особи та відновити свій автомобіль.

image

З приводу стягнення матеріальних збитків з винних осіб, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Номери контактних телефонів для консультацій: 050-758-11-74 (viber), 067-171-16-11.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);

Поширити через: