євробляхи митниця штрафи ст. 58 Конституції

Суть проблеми

Раніше ми писали, що митниця масово виписує відносно власників «євроблях» протоколи про порушення митних правил. Першими отримують протоколи громадяни, які перетинають митний кордон України.

На підставі цих протоколів суди у більшості випадків застосовують штрафи в розмірі 170 000 грн. або конфісковують такі автомобілі в дохід держави.

При цьому, слід зазначити, що норми статей 470 та 481 Митного кодексу (транзит та тимчасове ввезення) щодо запровадження штрафів у розмірі до 170 000 грн. набрали чинності лише з 22.08.2019.

До цієї дати диспозиція цих статей передбачала більш м`яку відповідальність (8 500 грн. і 17 000 грн.) і не передбачала конфіскації автомобіля.

image

Що каже з цього приводу закон

При цьому, відповідно до статті 58 Конституції, яка закріплює загальновизнаний принцип права, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

У рішенні Конституційного Суду № 1-рп/99 від 09.02.1999 у справі про зворотну дію в часі законів наголошується на тому, що до події застосовується той закон, під час дії якого вони настали або мали місце.

Отже, посилення відповідальності за правопорушення, вчинені на момент дії «старого» закону, порушує вимоги статті 58 Конституції. А тому застосування до таких порушень «нових» штрафів є неприпустимим.

Тому якщо порушення в частині не вивезення автомобіля на іноземній реєстрації було вчинено до 22.08.2019, то з урахуванням статті 58 Конституції, такі дії утворюють склад правопорушення за нормами закону, чинного на час вчинення правопорушення. А тому підстав для кваліфікації їх дій за «новим» законодавством немає.

image

Висновки

Таким чином, якщо порушення митних режимів транзиту чи тимчасового ввезення вчинено у період дії «старого» закону, до суду слід подати письмову юридично аргументовану заяву з обґрунтуванням принципу незворотності дії закону у часі.

Проте інколи суди нехтують зазначеними нормами, та трактують їх на власний розсуд, а тому потрібно використовувати всі юридично можливі способи захисту аж до апеляційного оскарження.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: