Відсутність необхідних документів у водія вантажівки може стати причиною значних штрафів. Навіть якщо порушення були несвідомими. У цій статті розглянемо, які документи необхідні водію вантажівки, щоб уникнути штрафів та непорозумінь з Укртрансбезпекою.
Перелік необхідних документів щодо обліку режиму праці й відпочинку залежить від того, яким способом ведеться такий облік. А саме, перелік документів залежить від того, чи на автомобілі встановлено цифровий тахограф, чи аналоговий, або чи тахограф відсутній взагалі.
Водій вантажівки з цифровим тахографом повинен мати та пред’явити співробітникам Укртрансбезпеки на місці зупинки наступні документи:
– Протокол перевірки й адаптації тахографа, чинний станом на день поїздки;
– Особиста карта водія до тахографа, вставлена у слот цифрового тахографа;
– Роздруківка з тахографа за день поїздки, сформована автоматично водієм під час зупинки.
Водій вантажівки з аналоговим тахографом має пред’явити працівникам Укртрансбезпеки на місці зупинки такі документи:
– Протокол перевірки та адаптації тахографа, актуальний станом на день поїздки;
– Тахокарти за день поїздки й останні 28 календарних днів, коли здійснювались перевезення;
– Бланк підтвердження діяльності, у разі, якщо за 28 цих днів перевезення не здійснювались.
Якщо на автомобілі заводом-виробником тахограф не встановлювався, то водій такого автомобіля повинен мати та пред’явити на місці зупинки наступні документи:
– Індивідуальна контрольна книжка водія, заповнена у встановленому порядку;
– Копія графіку змінності водіїв, у разі відсутності індивідуальної контрольної книжки водія.
За відсутність документів передбачено штрафи. Розмір штрафу залежить від типу перевезення, зокрема внутрішнього перевезення чи міжнародного. Крім відсутності документів, штрафи накладаються за перевищення допустимого робочого часу або недостатній відпочинок.
Відповідно до абз.3 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за перевезення вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів з обліку робочого часу і відпочинку передбачено адміністративно-господарський штраф у розмірі 17 000 грн.
Згідно з абз.6 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» виконання резидентами чи нерезидентами України міжнародних перевезень вантажів без документів з обліку робочого часу і відпочинку водія передбачає адміністративно-господарський штраф у розмірі 34 000 грн.
Якщо документи з обліку робочого часу і відпочинку водія наявні, але мають місце порушення режиму робочого часу та відпочинку, то відповідно до абз.8 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» може бути накладено штраф у розмірі 340 грн.
Адміністративно господарські штрафи накладаються не безпосередньо на місці зупинки, а в приміщенні територіального відділення Укртрансбезпеки. При цьому мають бути застосовані передбачені законом процедури. Перевізнику мають бути гарантовані визначені законом права.
У разі виявлення на місці зупинки факту відсутності у водія документів працівники Укртрансбезпеки повинні скласти акт проведення перевірки законодавства про автомобільний транспорт. В акті водій має право надати пояснення. Копія акту надається водію під розписку.
Після складення акту перевірки, Укртрансбезпека повинна надіслати перевізнику повідомлення щодо розгляду адміністративної справи. У повідомленні має бути зазначено дата, час та місце розгляду. На розгляді справи перевізник має право надати пояснення по суті справи.
Якщо надані на розгляді справи пояснення з приводу відсутності порушення не допомогли, Укртрансбезпека виносить постанову про накладення адміністративно-господарського штрафу. Постанова вручається перевізнику або надсилається засобами поштового зв’язку.
Оскаржити штраф Укртрансбезпеки можна двома способами. А саме оскаржити можна або до Державної служби з безпеки на транспорті або до територіального суду. Перевізник самостійно обирає спосіб оскарження.
Перший спосіб оскарження – це адміністративне оскарження. Цей спосіб оскарження передбачає подання скарги до вищестоящої установи – Державної служби з безпеки на транспорті. Зазвичай цей спосіб не є ефективним.
Наступний можливий спосіб оскарження – це оскарження постанови в судовому порядку. Цей спосіб оскарження передбачає подання позову до територіального окружного суду за місцем знаходження перевізника або відділу Укртрансбезпеки. Цей спосіб ефективніший.
Наразі судова практика щодо можливості почергового оскарження спочатку до Укртрансбезпеки, а потім до суду, є різною. Деякі суди роблять висновки про неможливість судового оскарження після поданої скарги до Укртрансбезпеки.
Наявність необхідних документів залежно від типу тахографа чи його відсутності допоможе уникнути штрафів за порушення обліку робочого часу та відпочинку. Знання цих вимог дозволить водіям зберегти кошти та уникнути конфліктів під час перевірок.
Консультації з фахівцями допоможуть уникнути правових проблем. За потреби кваліфікованої допомоги звертайтеся до юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Номери контактних телефонів для консультацій: 050-758-11-74 (viber), 067-171-16-11.
З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 23:00 год).
Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (16 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (10 тис учасників);