Очікуваний техогляд на дорозі: мобільні діагностичні станції без повноважень

Національною поліцією задекларовано виїзд з 12 листопада 2021 року мобільних діагностичних станцій, за допомогою яких інспектори нібито повинні проводити в дорожніх умовах техогляд транспортних засобів і при виявленні порушень повинні штрафувати.

Однак, на якій підставі працівники поліції будуть зупиняти транспортні засоби для проходження технічного огляду в Національній поліції не повідомили. Також не відомо, на підставі якого нормативного акту буде проводитись такий огляд в дорожніх умовах.

image

В Правилах дорожнього руху передбачено, що на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися, а також дати можливість оглянути транспортний засіб відповідно до законодавства за наявності на те законних підстав, у тому числі провести перевірку технічного стану транспортних засобів, які відповідно до законодавства підлягають обов’язковому технічному контролю (п.п. 2.4.в ПДР).

Однак така зупинка може бути здійснена лише при наявності законних підстав, передбачених статтею 35 Закону «Про національну поліцію». При цьому, дана норма не передбачає такої підстави для зупинки транспортного засобу як «Для проведення технічного огляду транспортного засобу». Єдина норма, яка може бути застосована, це п.2 ч.1 ст.35 Закону – поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу.

Проте навіть за наявності таких очевидних ознак, законодавством не передбачено проведення перевірок технічного стану транспортних засобів у дорожніх умовах. Як і не передбачено у законі спеціальних повноважень працівників поліції на проведення такого огляду.

На сьогодні в Законі “Про дорожній рух” передбачено лише проходження обов’язкового періодичного технічного контролю. Проведення такого огляду передбачено лише в стаціонарних умовах відповідно Порядку проведення обов’язкового технічного контролю, затвердженого постановою КМУ від 30 січня 2012 р. № 137, та Вимог до перевірки конструкції та технічного стану колісного транспортного засобу, методів такої перевірки, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури від 26.11.2012 №710. Згідно з даними Вимогами огляд проводиться лише на стаціонарних майданчиках, які обладнані відповідним чином та здійснюється відповідними спеціалістами.

Зазначені мобільні діагностичні станції були передані ще МВС ще 11.12.2020. Ще тоді, рік назад, всі інтернет-ресурси анонсували випуск даних діагностичних станцій на дороги. З того часу водіїв періодично лякали про випуск цих станцій на дроги. Всі очікували. І майже через рік їх «випустили» на дороги. З того часу можна було впровадити відповідні нормативно-правові акти.

Однак, такі нормативно-правові акти не затверджені: на сьогодні відсутні підстави для зупинки транспортного засобу з метою проведення технічного контролю, відсутні належні спеціальні повноваження у працівників поліції. Є лише мобільні діагностичні станції.

Ідея безперечно є правильною і необхідною в сьогоднішніх умовах. Оскільки контроль за технічним станом транспортних засобів на дорозі є важливим фактором для безпеки дорожнього руху. Однак такі повноваження та механізми контролю повинні бути закріплені на законодавчому рівні. Водії та контролюючі органи повинні чітко розуміти свої обов’язки і права при проведенні такого огляду, а не керуватись лише промовами посадових осіб в інтернет-виданнях.

Щоб отримувати корисні юридичні консультації безпосередньо на свій мобільний телефон, приєднуйтесь до нас на каналі Telegram.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

image

Поширити через:

error: Увага: Content is protected !!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: