З якими посвідченнями водія можуть їздити іноземці в Україні

Для керування іноземцем автомобілем в Україні не достатньо будь-якого іноземного посвідчення водія. Є різні типи іноземних водійських посвідчень, і не всі з них є дійсні в Україні.

В деяких випадках достатньо мати тільки національне посвідчення водія, а в деяких обов’язкова наявність додатково міжнародного посвідчення водія. Будь-які помилки, пов’язані з відсутністю належних документів, можуть призвести до негативних фінансових наслідків. Також автомобіль може бути затримано працівниками поліції і доставлено на спеціальний майданчик.

Вимоги щодо допуску громадян до керування транспортними засобами з іноземними посвідченнями водія регламентуються Положенням про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, затвердженим постановою КМУ від 08.05. 1993 № 340.

Іноземець, який перебуває в Україні тимчасово (в тому числі з посвідкою)

Особи, які тимчасово перебувають на території України, мають право на керування транспортними засобами за наявності:

image

– посвідчення водія іноземної держави за зразком Міжнародної конвенції про дорожній рух 1968 року (Віденської конвенції), записи в якому виконані або продубльовані літерами латинського алфавіту;

– міжнародного посвідчення водія та посвідчення водія іноземної держави, що не відповідає вимогам Віденської конвенції, записи в якому виконані або продубльовані літерами латинської абетки.

Іноземець, який отримав право на постійне проживання

Документом, який підтверджує право на постійне проживання є посвідка на постійне проживання.

Іноземне водійське посвідчення особи, яка переїжджає на постійне місце проживання в Україну, дійсне протягом 60 днів з дати отримання документів на постійне проживання. Після цього строку таке посвідчення водія підлягає обміну.

image

Обмін таких посвідчень проводиться після проходження особою медичного огляду та складення теоретичного і практичного іспитів. На час воєнного стану медичний огляд не є обов’язковим.

Як знати чи відповідає посвідчення водія Віденській конвенції

Конвенцією про дорожній рух затверджено вимоги до водійського посвідчення. Передбачено якими мовами має бути інформація в посвідченні, уніфіковано категорії водіння.

Зокрема, обумовлено, що всі записи, що вносять до посвідки, потрібно виконувати буквами латинської абетки. У разі використання інших букв ці записи повинні транслітеруватися буквами латинської абетки. Визначено розміри посвідчення водія, його колір. Обов’язково таке посвідчення водія має мати строк дії.

Віденська конвенція на сьогодні підписана орієнтовно 82 країнами. Серед них є Австрія, Азербайджан, Албанія, Багамські острови, Бахрейн, Бельгія, Білорусь, Болгарія, Боснія та Герцеговина, Бразилія, Венесуела (Боліваріанська Республіка), В’єтнам, Вірменія, Гайана, Гана, Греція, Грузія, Данія, Демократична Республіка Конго, Еквадор, Естонія, Зімбабве, Ізраїль, Індонезія, Ірак, Іран (Ісламська Республіка), Іспанія, Італія, Казахстан, Катар, Кенія, Киргизстан, Колишня Югославська Республіка Македонія, Коста-Ріка, Кот-Д’івуар, Куба, Кувейт, Латвія, Литва, Ліберія, Люксембург, Мексика, Монако, Монголія, Нігер, Нігерія, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Об’єднані Арабські Емірати, Пакистан, Перу, Південна Африка, Польща, Португалія, Республіка Кабо-Верде, Республіка Корея, Республіка Молдова, російська федерація, Румунія, Сан-Марино, Саудівська Аравія, Святий Престол, Сейшели, Сенегал, Сербія, Словаччина, Словенія, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Таджикистан, Таїланд, Туніс, Туреччина, Туркменістан, Угорщина, Узбекистан, Україна, Уругвай, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, Центральноафриканська Республіка, Чеська Республіка, Чилі, Чорногорія, Швейцарія, Швеція.

image

У зазначених країнах видаються посвідчення водія, які відповідають вимогам Конвенції про дорожній рух 1968 року. Тобто власники виданих у цих країнах посвідчень водія під час тимчасового перебування в Україні мають право їздити з національними посвідченнями водія цих країн без обов’язкової наявності посвідчення водія міжнародного зразка.

Іноземці з посвідченнями, які не відповідають цій Конвенції, мають мати додатково міжнародне посвідчення водія. Зокрема власники водійських посвідчень, виданих в країнах, таких як Австралія, Індія, Канада, Сполучені Штати Америки, Японія, окрім національного посвідчення водія обов’язково повинні мати додатково міжнародне посвідчення водія.

Відповідальність за їзду без діючого в Україні посвідчення водія

Відповідно до частини 2 статті 126 КУпАП транспортним засобом без юридично визнаного посвідчення водія передбачає накладення штрафу в розмірі 3400 грн.

Повторне подібне порушення передбачає вже накладення штрафу в розмірі 40800 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від 5 до 7 років (частина 5 статті 126 КУпАП).

image

Крім цього, у разі складення постанови за частинами 2 чи 5 статті 126 КУпАП працівник поліції, має право тимчасово затримати транспортний засіб шляхом блокування або доставлення його для зберігання на спеціальний майданчик.

Затримання автомобіля дозволяється виключно у випадку, якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху. Або створює загрозу безпеці руху. Якщо ж автомобіль не перешкоджає дорожньому руху, то продовжити рух може інший водій з діючим в Україні посвідченням водія.

Висновки

Під час тимчасового перебування в Україні, для керування транспортним засобом на території України, іноземець має мати посвідчення водія, яке визнається в Україні. В іншому випадку він повинен мати додатково міжнародне посвідчення водія.

При цьому у разі переїзду на постійне місце проживання в Україну, іноземець втрачає після 60 днів право керувати автомобілем на підставі іноземного посвідчення водія. Недотримання цих вимог може призвести до негативних фінансових наслідків, включаючи ймовірність вилучення автомобіля на спеціальний майданчик.

image

З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: