Як без штрафу довезти великогабаритну сільськогосподарську техніку до поля

Суть проблеми

На сьогодні сільгоспвиробнику практично нереально відвезти техніку на поле чи привезти з поля, не отримавши при цьому штраф поліції чи Укртрансбезпеки. Основна підстава для штрафу – начебто перевищення загальних габаритних норм. Однак не всім відомо, що для цієї техніки передбачено окремі правила перевезення. При цьому, органи контролю замовчують про ці правила і штрафують за загальними нормами, які стосуються інших транспортних засобів.

Водночас очевидно, що комбайн чи сівалку, які по габаритах перевищують загальні норми, якось потрібно доставити в поле. І не просто доставити, а перевезти без штрафів. У цій публікації ми розповімо детально, як довезти техніку без штрафів і на які норми закону при цьому потрібно посилатись.

Що належить до сільгосптехніки

Загальні визначення поняття «сільгосптехніка»

Сільськогосподарська техніка це технічні засоби, призначені для підвищення продуктивності праці в сільському господарстві шляхом механізації та автоматизації окремих операцій або технологічних процесів. В законі визначення сільгосптехніки передбачено в пункті 1.10 ПДР. А саме, сільськогосподарська техніка – це трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні, меліоративні машини та інші механізми.

Які типи техніки відносять до «сільськогосподарської»

До сільгосптехніки відносять базові гусеничні та колісні трактори й причіпне та навісне сільськогосподарське обладнання, посівна сільгосптехніка (садильні машини, сівалки), збиральна сільгосптехніка (тракторні напівпричепи, картоплекопач), кормозаготівельна сільгосптехніка (підбирачі, косарки, кормозбиральні комбайни, дробарки), комбайни різного призначення, грунтообробна сільгосптехніка (обприскувачі, плуги, культиватори, дискові борони, розкидачі добрив) тощо.

image

Габаритні норми

Загальні габаритні норми

Відповідно до п.22.5 ПДР дозволено рух транспортних засобів та їх составів, коли їх параметри не перевищують зовнішніх габаритів: по ширині – 2,6 м, по висоті від поверхні дороги – 4 м. Для транспортних засобів спеціалізованого призначення (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів, по висоті – 4,35 м.

Виключення для великогабаритної сільгосптехніки

Відповідно до п.3 Розділу II Прикінцеві положення Закону від 31.05.2022 №2296-IX рух (переміщення) сільськогосподарської техніки за межами населених пунктів, а також дорогами сіл, селищ, міст здійснюється без обмеження за габаритами таких транспортних засобів у супроводі автомобіля прикриття суб`єкта господарювання. Тобто дозволено перевозити сільгосптехніку шириною більш як 2,6 м, та висотою від поверхні дороги – більш як 4 м, однак за спеціальними правилами.

Відповідальність за перевищення габаритів

Штрафи на власника авто чи перевізника

Відповідно до ст. 60 Закону «Про автомобільний транспорт» та ч.2 ст. 132-1 КУпАП за перевищення габаритних норм передбачено штрафи у розмірі: 8500 грн – у разі перевищення габаритних норм від 5% до 10%; 17000 грн – у разі перевищення від 10% до 20%; 34000 грн – у разі перевищення від 20% до 30%; 51000 грн – у разі перевищення понад 30%.

Штрафи на водія

Згідно з ч.1 ст.132-1 КУпАП за порушення правил проїзду великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами передбачено накладення штрафу на водіїв у розмірі 510 грн. Якщо перевезення здійснюється підприємством, то на посадову особу, відповідальну за перевезення, або на підприємця, якщо перевізником є ФОП, може бути накладено штраф у розмірі 680 грн.

image

Особливості перевезення великогабаритної сільгосптехніки

Вимоги до великогабаритної техніки

Сільськогосподарська техніка шириною більш як 2,6 м повинна обладнуватися знаком “Розпізнавальний знак транспортного засобу». Така техніка повинна рухатися в супроводі автомобіля прикриття. Під час руху такій техніці заборонено хоча б частково займати смугу зустрічного руху. Обов`язковим також є встановлення габаритних вогнів по ширині габаритів сільськогосподарської техніки зліва та справа (п.22.7 ПДР).

Вимоги до супровідного автомобіля

Супровідний автомобіль повинен їхати позаду та займати крайнє ліве положення відносно габаритів сільськогосподарської техніки. Цей автомобіль має бути обладнаний проблисковим маячком оранжевого кольору. Маячок не дає переваги в русі, а виконує лише функцію інформування інших учасників руху. На супровідному автомобілі також має бути встановлено дорожній знак “Об`їзд перешкоди з лівого боку” (п.22.7 ПДР).

Дії в разі звинувачення щодо перевищення габаритів

Дії на місці зупинки

У разі зупинення транспортного засобу в дорозі, водій повинен спочатку усно повідомити із посиланням на норми закону, що сільськогосподарську техніку за межами населених пунктів, а також дорогами сіл, селищ, міст дозволено перевозити без обмеження за габаритами. Якщо усні аргументи перевіряючий ігнорує, обов’язково потрібно надати письмові пояснення. Копію письмового пояснення зберігайте.

Дії в разі отримання штрафу

Якщо контролюючим органом відхилено всі аргументи та винесено постанову про накладення штрафу, залишається оскаржувати таке рішення. Постанова може бути оскаржена до органу вищого рівня або до суду. Оскарження до органу вищого рівня здійснюється без сплати будь-яких платежів. Оскарження до суду здійснюється зі сплатою судового збору.

image

Висновки

Отже, до руху сільськогосподарської техніки не застосовуються загальні габаритні норми. У цих випадках переміщення техніки здійснюється без обмеження за габаритами. Однак сільгосптехніка має переміщуватись у супроводі автомобіля прикриття. Будь-які намагання контролюючих органів застосувати загальноприйняті габаритні норми є незаконними.

Надані у даній статті юридичні рекомендації допоможуть сільгоспвиробникам уникнути штрафів на стадії перевірки. Якщо ж орган контролю застосує штраф, такий штраф є незаконним та підлягає скасуванню.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: