перевищення швидкості штрафи поліція Трукам TruCam допустима швидкість

Що потрібно знати, щоб не отримати незаконний штраф поліції за ймовірне перевищення допустимої швидкості руху.

Один з «популярних» штрафів поліції – це штраф за перевищення допустимої швидкості руху автомобіля. Фіксацію такої швидкості працівники поліції здійснюють на прилад TruCam.

При цьому, працівники поліції дуже часто порушують встановлений порядок вимірювання швидкості та оформлення матеріалів адміністративної справи. Тому ми підготували добірку основних важливих аспектів, які повинен знати водій, щоб не допустити незаконного штрафу.

Які обмеження максимальною швидкості діють в Україні

Правилами дорожнього руху встановлено наступні обмеження швидкості:

image
  • у житлових і пішохідних зонах не більше 20 км/год (п. 12.5 ПДР);
  • в населених пунктах – не більше 50 км/год (п. 12.4 ПДР);
  • поза межами населених пунктів не більше 90 км/год (п. 12.6.ґ ПДР);
  • на дорогах з розділювальною смугою не більше 110 км/год (п. 12.6.ґ ПДР);
  • на автомагістралях не більше 130 км/год (п. 12.6.ґ ПДР).

Які дорожні знаки встановлюють допустиму межу швидкості

Згідно з ПДР дорожній знак 3.29 позначає – «Обмеження максимальної швидкості”. Забороняється рух зі швидкістю, що перевищує зазначену на знакові. Зона дії знаку – від місця встановлення до найближчого перехрестя за ним. А в населених пунктах, де немає перехресть, – до кінця населеного пункту”.

Відповідно до ПДР дорожній 5.49 ПДР позначає “Початок населеного пункту”. Найменування і початок забудови населеного пункту, в якому діють вимоги ПДР. Знак 5.50 “Кінець населеного пункту”. Місце, з якого на даній дорозі втрачають чинність вимоги цих Правил, що визначають порядок руху в населених пунктах.

Отже, поза межами населених пунктів обмеження максимальної швидкості починається дорожнім знаком 3.29. Кінець відповідного обмеження позначається знаком 3.30. В населених пунктах знак 5.49 позначає наявність населеного пункту і його початок. Кінець населеного пункту позначається знаком 5.50.

Якщо смуг руху в одному напрямку декілька, повинні бути дублюючі знаки

Згідно з п.8.2.1 ПДР «Якщо дорога має більше ніж одну смугу для руху в одному напрямку, установлений обабіч дороги відповідного напрямку дорожній знак дублюється. Дублюється на розділювальній смузі, над проїзною частиною або на протилежному боці доріг».

image

Відповідно до п.п. 12.10. ПДР «У разі коли дорожні знаки обмеження швидкості руху 3.29 та/або 3.31 встановлені з порушенням визначених цими Правилами вимог, водій не може бути притягнений до відповідальності за перевищення встановлених обмежень швидкості руху».

Отже, у разі наявності на дорозі більш як двох смуг руху, обов’язкова наявність дублюючих знаків.

Які способи утримання приладу під час фіксації

Відповідно до ст.40 Закону «Про національну поліцію» «Поліція для забезпечення публічної безпеки та порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку».

Враховуючи вищевикладені положення ст.40 Закону № 580-VIII при проведенні фіксації швидкості певного транспортного засобу автоматична фото – і відеотехніку повинна бути розміщена в порядку визначеному вказаною нормою Закону. А саме, стаціонарно вмонтованим способом. Натомість ручне розміщення засобів автоматичної фото – і відеотехніки для вимірювання та фіксації швидкості суперечить приписам ст. 40 цього Закону.

image

Водночас законодавчо не визначено іншого способу та порядку використання лазерних вимірювачів TruCam працівниками патрульної поліції, ніж розміщення виключно в порядку ст. 40 закону № 580-VIII.

З урахуванням зазначених правових норм, прилад TruCam при проведенні фіксації швидкості певного транспортного засобу не може утримуватися інспектором в руках. А повинен бути вмонтованим стаціонарно.

Які документи мають бути на прилад TruCam

  • Експертний висновок Держспецзв’язку за результатами державної експертизи щодо криптографічного захисту інформації на конкретний Лазерний вимірювач швидкості;
  • Сертифікат про затвердження типу засобів вимірювальної техніки;
  • Сертифікат про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки на конкретний прилад;

Водій має право вимагати вказані документи на місці зупинки та перевірити їх чинність.

Яка похибка повинна обов’язково бути врахована

Відповідно до Свідоцтва про повірку «при діапазоні вимірювань швидкості від 2 км/год до 320 км/год передбачана максимально допустима похибка. Зокрема в діапазоні від 2 км/год до 200 км/год похибка становить ± 2 км/год.  В діапазоні від 201 км/год до 320 км/год похибка складає ± 1 %».

image

Інспектор повинен враховувати передбачену в дозвільних документах похибку при отриманні результатів фіксації швидкості на приладі.

Перевірка пломби на приладі

Відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Про затвердження Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації та оформлення її результатів” №193 від 08.02.2016 встановлено, що за результатами повірки всі пристрої вимірювальної техніки пломбують.

Відбиток повірочного тавра ставлять на пломбу або наносять повірочне тавро. При цьому Порядком передбачено, що «У разі якщо відбиток повірочного тавра або пломбу пошкоджено, чи свідоцтво про повірку втрачено, засіб вимірювальної техніки вважається не повіреним».

Особливості застосування приладі у дощову, хмарну чи снігову погоду

Відповідно до «Керівництва по TruCam» розділ 5 пункт «Режим поганої погоди» передбачено наступне: «Краплі вологи розсіюють світло. Дощ, сніг, чи туман може зробити це важким. Щоб лазер отримав відбиті сигнали від цільового транспортного засобу. Це особливо актуально, коли ви пробуєте захопити швидкість в кінці діапазон. TruCam включає вбудований погодний фільтр, коли цей режим активний, це працює, коли лазер включений. Коли режим погану погоду включений, заводські установки встановлюють діапазон від 15 до 61 метрів. Ця зміна гарантує достовірну роботу приладу при поганій видимості.».

image

Отже, відповідно до вказівок у зазначеному пункті, «режим поганої погоди» вимагає спеціальної активації. Передбачає спеціальну індикацію та визначає можливість фіксації цілей (транспортних засобів) для вимірювання швидкості на відстані не більше ніж 61 м.

Розмір штрафів

КУпАП передбачає два види відповідальності за перевищення швидкості руху у залежності від діапазону, а саме:

  • від 20 до 50 км/год передбачено штраф 340 грн (ч.1 ст.122 КУпАП);
  • від 50 км/год і вище передбачено штраф 1700 грн (ч.4 ст.122 КУпАП).

Висновки

Під час фіксації перевищення швидкості, працівники поліції повинні суворо дотримуватися вимог щодо встановленого порядку вимірювання швидкості. А також повинні мати у наявності всі дозвільні документи.

Зокрема фіксація може здійснюватися виключно у разі встановлення належним чином дорожніх знаків про обмеження швидкості руху. У разі наявності декількох смуг руху в одному напрямку, обов’язково мають бути встановлені дублюючі дорожні знаки. Відповідно до закону прилад фіксації швидкості під час його застосування може бути закріплений лише стаціонарно. Прилад може використовуватися лише при наявності в інспектора повного пакета документів на підтвердження його сертифікації та повірки. Прилад в обов’язковому порядку повинен бути опломбований. Не допускається фіксація швидкості у несприятливу погоду, оскільки це заборонено інструкцією по його використанню.

Будь-які порушення встановленого порядку чи використання приладу у спосіб, не передбачений законом, чи без актуальних дозвільних документів є підставою для не застосування відносно водіїв штрафу. Про аналіз конкретних порушень в діях інспектора водій повинен повідомити на місці зупинки.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: