поліція безпідставна зупинка штраф незаконний

Вступ

Україна має чітко визначені підстави зупинки транспортних засобів поліцією. Згідно з законодавством, кожна зупинка автомобіля має бути обґрунтована та відповідати певним критеріям. В іншому випадку, будь-які дії поліцейських, включно з виписуванням штрафів, можуть бути оскаржені в суді як незаконні.

Підстави для зупинки автомобіля

Згідно зі статтею 35 Закону України “Про Національну поліцію”, існує вичерпний перелік підстав для зупинки автомобіля. Таких підстав є одинадцять. Це, зокрема, порушення правил дорожнього руху, наявність інформації про злочин тощо.

Як все було на місці зупинки

Працівники поліції вирішили безпідставно зупинити автомобіль. Просто для перевірки документів. Водій повідомив, що відсутні підстави для перевірки. Інспектори наполягали на своєму. Під час встановлення особи вони з’ясували, що водій керував повторно без права керування. Склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП. Ця норма передбачає накладення штрафу 40800 грн з позбавленням права керування від 5 до 7 років.

Ключова позиція суду

Матеріали надійшли на розгляд суду. Суд зазначив, що для того, щоб виявити правопорушення, той чи інший транспортний засіб має бути зупинений співробітниками поліції законно. В інакшому випадку протиправність зупинки, за умови відсутності задокументованого порушення ПДР, ставить під сумнів подальші дії працівників поліції.

image

Що дослідив суд

Суд дослідив всі матеріали, в тому числі відеозаписи. На підставі цього, суд констатував, що в цьому випадку працівниками поліції не задокументовано і не долучено до матеріалів справи жодних належних доказів на підтвердження законності зупинки автомобіля згідно зі ст. 35 Закону України “Про Національну поліцію”.

Що врахував суд додатково

Суд врахував постанову Верхового суду від 15.03.2019 у справі №686/11314/17. В цій постанові зроблено правовий висновок, що якщо поліцейським не задокументовано та не доведено належними й допустимими доказами факту порушення водієм ПДР, то вимоги інспектора до водія про пред`явлення документів на право керування є неправомірними. Також вказано, що співробітники поліції можуть зупиняти автомобіль, лише коли є факт правопорушення.

Рішення суду

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що водій був зупинений поліцейськими без законних підстав. А тому складений відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ч.5 ст.126 КУпАП не є допустимим доказом. На цій підставі суд визнав водія невинним і закрив провадження у справі. Постанова суду від 17.01.2024 у справі №750/13874/23.

Висновки

Це важливе судове рішення черговий раз підтвердило, що безпідставна зупинка автомобіля поліцією, яка не відповідає встановленим законодавчим критеріям, є незаконною. А виписаний за таких обставин штраф – недійсним.

image

Судова практика демонструє, що для легітимності дій поліцейських необхідні докази, що підтверджують законність зупинки транспортного засобу. На основі цих принципів суд визнав водія невинним внаслідок відсутності доказів законності зупинки. Це підкреслює важливість дотримання процедурних норм і прав громадян.


З приводу оскарження штрафів, ви можете звернутися до фахівців юридичної компанії «Дорожній Адвокат». Працюємо по всій Україні. Дзвоніть за номерами телефонів: 050-758-11-74 (viber, telegram), 067-171-16-11. (Дзвінки приймаються щоденно без вихідних до 24:00 год).


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат». При републікації матеріалів сторінки обов’язкове гіперактивне посилання на сайт https://doradvokat.com.ua.
Наш Сайт (5 млн відвідувачів щорічно);
Наш Фейсбук (6 млн відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (18 тис підписників);
Наш Інстаграм (10 тис підписників);
Група «Перевізники України» (12 тис учасників);

Поширити через: