ДТП страхове відшкодування винуватець потерпілий збитки

Перше питання, яке виникає у потерпілого в ДТП – хто повинен відшкодувати йому збитки: винуватець чи страхова компанія. Перші помилки, які він допускає у цій ситуації, можуть вплинути у майбутньому на неможливість отримати компенсацію за завдані йому матеріальні збитки.

ЩО ПЕРЕДБАЧАЄ ЗАКОН

Стаття 1166 Цивільного кодексу передбачає, що майнова шкода відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. За змістом указаної норми, шкода підлягає відшкодуванню, по-перше, в повному обсязі, по-друге, особою, яка безпосередньо її завдала.

Водночас крім зазначеного вище загального правила, є спеціальні правила страхування майнової відповідальності внаслідок ДТП.

image

А саме, згідно зі статтею 3 Закону № 1961-IV з метою забезпечення відшкодування шкоди майну потерпілих в ДТП здійснюється страхування цивільно-правової відповідальності транспортних засобів.

Відповідно до статті 979 Цивільного кодексу за договором страхування страхова компанія зобов`язується у разі настання ДТП виплатити передбачені договором страхові виплати.

При цьому, відповідно до пункту 22.1 статті 22 Закону № 1961-IV страхова компанія відшкодовує оцінену експертом шкоду внаслідок ДТП у межах зазначених у страховому полісі страхових лімітів.

З 1 липня 2022 максимальні розміри страхового відшкодування за автоцивілкою становлять 320 тис. грн. на одного потерпілого за шкоду життю та здоров’ю. Також передбачено максимально 160 тис. грн. за шкоду, заподіяну майну потерпілого.

image

Відповідно до статті 1194 Цивільного Кодексу особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхового відшкодування для повного відшкодування завданої нею шкоди, зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди та страховим відшкодуванням.

Тому, уклавши договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, страхова компанія взяла на себе обов’язок винної в ДТП особи відшкодувати завдані ним збитки потерпілому в ДТП. Проте страхова компанія повинна оплатити кошти лише в межах суми передбаченого договором страхового ліміту, а не всю суму збитків.

ВИСНОВКИ

Отже, у разі настання ДТП, потерпілий повинен спочатку звернутися до страхової компанії для відшкодування матеріальної шкоди в межах страхового ліміту (160 тис. грн.).

І лише якщо цієї суми не достатньо для повного покриття шкоди, потерпілий може звернутися до винуватця ДТП напряму для відшкодування різниці між страховим відшкодуванням і фактичним розміром збитків по ДТП.

Якщо ж потерпілий через незнання закону звернеться спочатку напряму до винуватця, то він може втратити можливість отримати відшкодування від страхової компанії у зв’язку із закінченням передбачених строків. У такому випадку надалі він не зможе стягнути такі кошти з винуватця ДТП.

При цьому, якщо ж у рамках страхового ліміту страхова компанія відшкодувала потерпілому повну суму збитків, останній позбавлений права звертатись до винуватця ДТП з майновими претензіями.

Для відома: Страховий поліс можна придбати на всеукраїнському сервісі, на якому розміщені пропозиції всіх провідних страхових компаній. Сервіс знаходиться за посиланням HOTLINE.FINANCE.


Всі наші публікації є авторськими, підготовані фахівцями юридичної компанії «Дорожній Адвокат»:
Наш Сайт (5 мільйонів відвідувачів щорічно);
Наша сторінка у Фейсбук (250 тисяч постійних підписників, 6 мільйонів відвідувачів щорічно);
Наш Телеграм канал (20 тисяч постійних підписників);
Спільнота для вантажних перевізників «Перевізники України» (10 тисяч учасників);
Контактні номери телефонів для замовлення юридичних послуг: 050-758-11-74 (viber), 067-171-16-11.

image

Поширити через:

error: Увага: Content is protected !!